MBA-DBA

۱۶ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

۱۰ فرمان شرکت‌های مشتری‌مدار

دوره MBA و DBA

منبع: کتاب مدیریت انتظارات مشتری
همه چیز به یک نام مرسوم و معمولی منتهی می‌شود؛ مشتری. کسب و کارها نمی‌توانند بدون مشتریانشان زنده بمانند؛ به این دلیل که مشتری عامل بقا و رونق حرفه‌ها است، مشتری همیشه مقدم است و همیشه حق با اوست، حق؟ نه، اشتباه نکنید؛ اینکه بگویید مشتری، عامل بقای شما است و همیشه حق با مشتری است، کسب و کار شما را به جلو نخواهد برد.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

حتی آن دسته از سازمان‌هایی که پیشنهادهای استثنایی در خدمات برای مشتریان ارائه می‌دهند، ممکن است دچار اشتباه شوند؛ تاکید زیاد بر ارائه خدمات برای مشتری، نابودکننده است؛ زیرا این کار هزینه گزافی در بر دارد. کسب و کارهایی که به دنبال کسب موفقیت هستند؛ نیازی به ارائه خدمات استثنایی برای مشتریان ندارند. همچنین آنها نیازی به ارائه ارزش استثنایی و به وجود آوردن محصولات خاص ندارند و به طور کلی از اساس نیازی به خاص و ویژه بودن نیست، اما در عین حال آنها موظفند که فعالیتشان را با مشخص کردن و مدیریت کردن انتظارات مشتریان راه‌اندازی کنند و پاسخگوی نیازها و انتظارات مشتریانشان باشند. راه‌اندازی خط مشی کسب و کار بر مبنای انتظارات مشتریان و برآورده کردن این انتظارات بدون هیچ استثنایی، کلید نوین گشودن قفل دستیابی به موفقیت در قرن جدید است. کافی است مشتریانتان را در هر زمینه‌ای از آنچه که از کسب‌وکارتان انتظار دارند، راضی و خرسند نگه دارید تا آنها مشتری شما باقی بمانند (به شما وفادار باقی بمانند.) حال آنکه – مشتریان وفادار – موفقیت و سودآوری فعالیت تجاری شما را تضمین می‌کنند. امروزه بیشتر سازمان‌ها مشغول تولید کالا یا ارائه خدمات برای مشتریان هستند یا ترکیبی از هر دوی آنها؛ تعیین کالاهای رقابتی یا خدمات پیشنهادی مورد انتظار و نیاز مشتریان، شانس دستیابی به موفقیت و جایگاهی شایسته در هر شغلی را افزایش می‌دهد و چنانچه این کالاها و خدمات، گرهی از نیازها و مشکلات مشتریان باز کنند، دستیابی به موفقیت را نه به صورت مقطعی، بلکه برای بلندمدت تضمین خواهند کرد.
اگر شما خواهان آن هستید که افراد، خودشان را به عنوان مشتریان شما به یاد آورند، لازم است به آنها برای این منظور دلایل قابل‌قبول و مناسبی ارائه دهید، نه دلایلی که به تجدیدنظر آنها در روابطشان با کسب‌و‌کار شما بینجامد. عمل نکردن به آنچه وعده داده‌اید و پاسخگویی به انتظارات مشتریان به صورت موردی – برآوردن برخی از انتظارات آنها و نه همه انتظاراتشان – و تداوم چنین وضعیتی، به دور شدن مشتری از شما و پیوند وی با سازمان‌های رقیب می‌انجامد. غفلت در پاسخگویی به انتظارات مشتریانتان، به مثابه ارسال دعوتنامه‌ای برای رقبا، به منظور جذب مشتریان شما خواهد بود.
قدم اول: ساده‌سازی امور زندگی
حقیقت این است که مشتریان در پی ساده‌تر شدن امور زندگی‌شان هستند. هنگامی که آنها طرفدار یک کسب‌و‌کار می‌شوند، در واقع هدف و انتظاراتی از آن دارند. مشتریان تصوری از آنچه در شرف وقوع است، آنچه آنها نیازمند انجامش هستند، مدت زمانی است که انجام آن عمل تا تحقق دقیق اهداف زمان می‌برد و نیز چرخه‌ای از عکس‌العمل‌هایی که برای تحقق نیاز آنها لازم است در ذهن خود دارند. متاسفانه بیشتر کسب‌و‌کارها نمی‌توانند به طور مداوم و مستمر به این انتظارات پاسخ دهند و آن را برآورده سازند – حتی زمانی که پاسخگویی به انتظارات، کاری ساده و پیش پا افتاده باشد. این موضوع یک دلیل ساده دارد؛ آنها نمی‌توانند کسب‌و‌کارشان را برمبنای انتظارات مشتریان مدیریت و اداره کنند. آنها در معرفی کالاها و خدماتشان بر مبنای انتظارات مشتریانشان ناموفق بوده‌اند و در نتیجه مشتری را برای انتخاب بین دو گزینه بد و بدتر، به چالش کشیده‌اند – این وضعیت، سبب شده که مشتری، محصول یا خدمتی را انتخاب کند که پاسخگوی برآورده ساختن انتظاراتش نبوده است. واقعیت حائز اهمیت آنکه بیشتر کسب‌و‌کارها در تداوم و اجرای ۱۰ فرمان موردنظر مشتریان که انتظارات مشتریان روی آنها متمرکزند، ناتوانند؛ فرمان‌هایی که پشتوانه اصلی کسب‌و‌کارهای موفق قرن بیست و یکم هستند.
۱۰ فرمان شرکت‌های مشتری‌مدار
۱- مشتریان هدفتان را بشناسید – و آنها را در صدر فعالیت‌ها قرار دهید.
۲- انتظارات مشتریان را مدیریت کنید – بی‌توجه به اینکه چه کسی ابتدا این انتظارات را به وجود آورده است.
۳- کالاها و خدماتی که انتظارات مشتریانتان را برآورده می‌سازند، تعیین کنید.
۴- معیارها، سنجه‌ها و ابعاد انتظارات مشتریانتان را شناسایی کنید.
۵- نسبت به برآورده کردن انتظارات مشتریان – بدون هیچ استثنایی – متمرکز شوید.
۶- سازمانتان را در برآورده ساختن انتظارات مشتریان – بدون هیچ استثنایی – توانمند سازید.
۷- قبل از آنکه مشتریان را از دست بدهید، اقدام کنید.
۸- تدبیری بیندیشید که وقتی مشتریان به انتظاراتشان نرسیدند، خودشان آن را به شما اطلاع دهند.
۹- انتظارات پیش‌بینی‌نشده مشتریان را حدس بزنید و برآورد کنید.
۱۰- دستیابی به موفقیت را با گوش دادن به مشتریان و کارکنانتان تداوم بخشید و همواره سطوح موفقیت را بهبود دهید.
برای شروع اجرای این دستورات و فرمان‌ها در کسب‌و‌کار، از خودتان بپرسید: این روزها چند مرتبه مشتریانی داشته‌اید که ترجیح داده‌اند تا از شما جدا شوند و به رقبایتان بپیوندند؟ چند بار پیش آمده که شما آنها را برای ترک روابطشان با کسب‌و‌کارتان برانگیخته باشید؟ چند بار مشتریانتان را به سوی رقبا فرستاده‌اید؟
بپذیرید که برای ساختن یک موفقیت پایدار، آنچه شما اکنون در حال انجام دادن آن هستید، کافی نیست و اگرچه لازم است، اما نمی‌تواند موفقیتی پایدار و درازمدت را برای کسب‌وکارتان به بار آورد. چنانچه شرایط رقابت جهانی تغییر یابد، جریان آن شما را در بر نخواهد گرفت، بلکه فقط بر مشتریان و فروشندگانتان اثر خواهد گذاشت. حتی اگر آن جریان شما را با خود همراه سازد، شروع حرکت به سمت چیزی است که از شرایط کنونی‌تان بدتر نخواهد بود. در حال حاضر جهان به سمت قدم گذاشتن در عصر واقعی اقتصاد جهانی است؛ آنچه اکنون ما در حال اقدام و آزمودن آن هستیم، همچون سرازیر کردن توده‌ای برفی از نوک کوه خواهد بود – که خواه ناخواه همه را با خود همراه خواهد ساخت و راه گریزی از آن وجود ندارد – اگر ما نتوانیم ثبات و موفقیت کسب‌و‌کارمان را در پرتو آنچه امروز انجام می‌دهیم، استحکام بخشیم و گسترش دهیم، به ناچار دستیابی به آن در آینده نیز برای ما محال و غیرممکن خواهد بود.
مترجمان: احمد آخوندی- محسن جاوید مؤید
انتشارات بازاریابی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

رمز یک سخنرانی موفق

دوره MBA و DBA

منبع: Entrepreneur

سوال: بزرگ‌ترین مشکل من سخنرانی در جمع است. معمولا هنگام سخنرانی یا بدنم دچار لرزش می‌شود یا لکنت زبان می‌گیرم یا اینکه اصلا نمی‌توانم صحبت کنم. چگونه می‌توانم بر این مشکل غلبه کنم؟

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

این مشکل فقط مختص شما نیست. اگر به خاطر سخنرانی‌هایتان در جمع نگران هستید سعی کنید برخی از اولین سخنرانی‌های آنلاین من را ببینید مطمئن هستم شما در مقایسه بهتر هستید. وقتی اولین فعالیت اقتصادی من یعنی مجله استیودنت توجه‌ها را به خودش جلب کرد به دفعات از من دعوت می‌شد تا در انجمن‌ها صحبت کنم. اولین دعوتی که به آن پاسخ دادم مربوط به یک شبکه تلویزیونی آلمانی بود و جلسه سخنرانی در یکی از دانشکده‌های لندن برگزار می‌شد.
قبل از اینکه نوبت به سخنرانی من برسد یکی از لیدرهای دانشجویی به نام «دانی کوهن بندیت» و یک فعال اجتماعی به نام «طارق علی» در باره حقوق بشر سخنرانی کردند. سخنرانی آنها بسیار با حرارت و اعتماد به نفس بالا بود؛ فصاحت و نفوذ کلام آنها کاملا در خدمت بیان افکارشان قرار داشت. وقتی دیدم جمعیت برای تایید آنها هورا می‌کشد، دچار تردید شدم که شاید همین جمعیت به طرفم لنگه کفش پرت کند.
وقتی میکروفن را در دست گرفتم ذهنم کاملا خالی شد. چند دقیقه زیر لب حرف‌های نامربوط و نامفهومی گفتم و بلافاصله تریبون را ترک کردم. این یکی از خجالت‌آورترین لحظات زندگی من بود و صورتم مانند لوگو ویرجین سرخ شده بود.
چند سال بعد «سر فردی لیکر» یکی از مهم‌ترین مربیان و کسی که الهام بخش من برای رفتن به صنعت هوایی بود مرا ترغیب کرد تا خودم را به نماد مجموعه ویرجین تبدیل کنم. او معتقد بود این کار خیلی بیشتر از برگزاری کمپین‌های بازاریابی بزرگ توجه مردم را جلب می‌کند. مخصوصا از وقتی که شرکت کوچک ما در مقابل رقبای خیلی بزرگ قد علم کرده بود، قرار گرفتن نام خودم در سرتیتر مباحث خیلی ارزان‌تر و تاثیرگذارتر به نظر می‌رسید. مشخص بود که اگر قرار باشد به چهره برندمان تبدیل شوم، مجبورم که در برنامه‌های مختلف سخنرانی کنم.
خیلی زود یادگرفتم که با تمرین، همه چیز تغییر می‌کند. سخنران‌های خوب فقط با استعداد یا خوش شانس نیستند، آنها سخت کار کرده‌اند. شما هم در خانه سخنرانی هایتان را تمرین کنید. سعی کنید به راحتی از ابزارهای آموزشی سخنرانی استفاده کنید و یاد بگیرید کجا باید تاکید بیشتری داشته باشید و چه جاهایی باید نرم‌تر سخن بگویید.
مهم‌ترین نکته در سخنرانی، داشتن آمادگی قبلی است. معمولا وقتی یک سخنران متنی که از قبل نوشته شده را می‌خواند سخنان وی خیلی حرفه‌ای و فکر شده به نظر می‌رسد. نکته کلیدی این است که پیام اصلی را درک کنید، شخصیت خودتان را در آن قرار دهید و از طریق کلماتی که خاص خودتان است آن را منتقل کنید. به خاطر داشته باشید همه افراد دامنه لغات گسترده‌ای ندارند. اگر مثل من تطبیق دادن فعل و فاعل در جملات طولانی و استعاره دار برایتان دشوار است، از جملات کوتاه که کارکرد بهتر و تاثیرگذارتری دارند، استفاده کنید. «مارک تواین» همچنین می‌گوید: «آماده کردن یک سخنرانی بداهه‌گویی خوب برای من بیش از سه هفته طول می‌کشد».
چه در یک جلسه سخنرانی متکلم وحده باشید یا اینکه قرار باشد فقط به سوالاتی که از طرف حاضرین پرسیده می‌شود پاسخ دهید، از قبل درباره موضوع بالقوه‌ای که قرار است مطرح شود فکر کنید و آنهارا یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا یک طرح قبلی داشته باشید تا برای هدایت جلسه به سمت جلو به آن رجوع کنید.
بعد از آمادگی قبلی نوبت انجام سخنرانی در منظر عموم می‌رسد. تصور کنید که در اتاق نشیمن با دوستانتان صحبت می‌کنید. یک نفر را در جمعیت انتخاب و سعی کنید مطلبتان را به درستی به او منتقل کنید متوجه می‌شوید که بقیه تماشاچیان نیز پیام شما را درک می‌کنند.
به خاطر داشته باشید که لزومی ندارد که سفت و سخت به نوشته‌هایتان متمرکز باشید و خودتان را محدود به آنها کنید. اگر مطلبی بدون برنامه‌ریزی قبلی به ذهن تان آمد آن را رد نکنید. برخی از ناب‌ترین لحظات و جملات بیان شده در خطابه‌ها توضیحاتی است که خارج از نوشته‌ها ارائه می‌شوند. مخصوصا هنگامی که شوخی‌ها و خاطره‌هایی، خودبه‌خود به زبان می‌آیند. یک طنز خوب نه تنها به شما کمک می‌کند که با جمعیت صمیمی‌تر بشوید، بلکه می‌تواند باعث آرامش خود شما هم بشود. اگر قدری از خشکی کلامتان بکاهید، سخنان‌تان اثرگذاری بیشتری خواهند داشت.
برای اینکه یک سخنران تاثیرگذار باشید، باید نسبت به چیزی که می‌گویید تعصب و اعتقاد راسخ داشته باشید، این‌گونه مخاطبان به مراتب خیلی بیشتر اشتباهات شما را نادیده می‌گیرند، زیرا که باور دارند که شما حقیقت را می‌گویید.
پاسخ‌های من همیشه سرراست و بلافاصله نیست و اغلب همراه با کمی مکث است. اما اغلب مخاطبین از پاسخ‌های با تردید که صمیمانه باشد بیشتر خوششان می‌آید تا پاسخ‌هایی که سریع گفته می‌شوند، اما سطحی باشند.
به طور خلاصه از قبل آماده بشوید، به خودتان فرصت بدهید تا آرامش پیدا کنید. از قلبتان صحبت کنید.
نوشته: ریچارد برانسون
ترجمه: مهدی سریرچی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon


ارائه بازخورد؛ ابزاری برای حفظ هماهنگی و کیفیت بالای عملکرد اعضای گروه

دوره MBA و DBA

مرور عملکرد! آیا کارمندان پیاده کردن سیستم مرور عملکرد در سازمان را تهدیدی علیه خود می‌دانند؟

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

برای اغلب کارمندان و مدیران، این کار بیش از حد ترسناک و جزو دغدغه‌های اصلی آنها است. ما معمولا ارائه و دریافت بازخورد را کاری رسمی تلقی می‌کنیم و در دادن نظرات به کارمندان صرفه‌جویی می‌کنیم! و به عملکرد افراد در حد جمع‌آوری مستندات بسنده می‌کنیم و پس از آن مدیر نظرات خود، طی یک‌سال گذشته را با طرح انتقاداتی به کارمندان منتقل می‌کند!
بدون شک این فرآیند دلسردکننده و دلهره‌آور است و این روش دقیقا نادرست‌ترین روش، برای گفت‌وگو در مورد کارآیی، ارائه پیشنهاد برای بهبود و صحبت در مورد اهداف آینده است.از دست دادن فرصت مرور عملکرد شرم‌آور است، چرا که یکی از مهم‌ترین کانال‌های ارتباطاتی با اعضای گروه است. زمانی که این کار به درستی انجام شود،جلسه ارائه بازخورد، تبدیل به بزرگراهی برای رسیدن به حداکثر عملکرد می‌شود. کارمندان باید بدانند چه کاری را به خوبی و چه کاری را مناسب انجام نمی‌دهند. آنها باید افکار و پیشنهادهای شما را برای بهبود فعالیت خود بشنوند، البته بازخوردی که باید به نهایت دقت و در فواصل زمانی مناسب داده شود. ارائه بازخورد اثربخش، یک مهارت است و مانند همه مهارت‌ها نیاز به تمرین برای بهبود و اطمینان دارد.
معرفی ابزار
بازخوردی اثربخش ارائه دهید. سعی کنید ارائه بازخورد را به یک تجربه و فرآیند مثبت تبدیل کنید. قبل از هرچیز، به یاد بیاورید که چرا دارید این کار را انجام می‌دهید. هدف از ارائه بازخورد، بهبود موقعیت یا کارآیی است. شما با خشن و منتقد بودن یا رفتار تهاجمی و توهین‌آمیز، موفق به انجام آن نخواهید شد. این به این معنی نیست که شما همیشه باید مثبت باشید. یک قاعده برای منفی بودن و حتی عصبانی شدن وجود دارد که زمانی به کار می‌رود که فردی توجه کافی به آنچه شما می‌گویید، نمی‌کند. وقتی رویکرد شما مثبت و تمرکزتان روی بهبودها باشد، دستاورد بیشینه از این کار خواهید داشت.
به‌هنگام باشید. معمولا ارائه یک بازخورد در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به زمان انجام کار بهتر است. فراموش نکنید که ارائه بازخورد مچ‌گیری افراد هنگام کار برای انجام سریع‌تر آن نیست. به این شیوه فکر کنید که ارائه بازخورد برای کاری که یک ساعت به درستی انجام نشده، بسیار آسان تر از کاری است که طی یک سال و با خطاهای زیاد انجام شده است.
آن را قاعده‌مند و منظم کنید. ‌بازخورد فرآیندی است که به توجه نیاز مستمر دارد. وقتی لازم است چیزی گفته شود، آن را بگویید؛ در این صورت افراد می‌دانند در طول انجام کار چگونه رفتار کنند تا دچار غافلگیری نشوند، ضمن اینکه کنترل مسائل از دستتان خارج نمی‌شود. این کاری نیست که یک بار در سال یا هر سه ماه یکبار انجام شود. زمان لازم برای ارائه بازخورد به طور رسمی یا غیر رسمی یا ساده، باید بیشتر از این باشد و بسته به شرایط هر هفته یا حتی می‌تواند هر روز باشد. به این ترتیب با ارائه بازخوردهای غیررسمی، هیچ امری در جلسات بازخورد رسمی، غیرقابل انتظار، غافلگیرکننده و پیچیده نخواهد بود.
نظرات خود را آماده کنید. نیاز به تهیه یک متن رسمی نیست؛ ولی باید در مورد آنچه می‌خواهید بگویید به طور کامل آگاه باشید و آن را به طور شفاف بیان کنید. این به شما کمک می‌کند موقعیت را حفظ کنید و به خوبی از عهده این کار برآیید. ویژه و متفاوت باشید. به طور روشن موارد بهبود افراد را به ایشان بگویید، این کار تضمین می‌دهد که پافشاری روی مسائل حقیقی است و تا حد امکان ابهام را کاهش می‌دهد. به خاطر داشته باشید فقط بر اساس مشاهدات شخصی خود (و نه مشاهدات دیگران) به دیگران بازخورد دهید در غیر این صورت نتایج مثبتی عاید شما نمی‌شود. نکته: برای بیان یک موضوع، بزرگ‌نمایی نکنید. از به کار بردن لغاتی مانند «هرگز»، «همه» و «همیشه» اجتناب کنید؛ چون افراد حالت دفاعی به خود می‌گیرند. همیشه تاثیر رفتارها را مطرح کنید و به دنبال سرزنش افراد نباشید.
به طور خصوصی انتقاد کنید. همیشه تشویق را به صورت عمومی انجام دهید ولی سعی کنید از بیان برخی انتقادها در جمع خودداری کنید. یک مکان مطمئن برای صحبت در نظر بگیرید، جایی که مجبور نمی‌شوید صحبت خود را قطع کنید و کسی نتواند استراق سمع کند.
از کلمه «من» استفاده کنید. بازخورد را از چشم‌انداز خودتان ارائه دهید. این کار شما را از برچسب زدن به افراد باز می‌دارد. مثلا به جای اینکه بگویید«تو دیروز بی‌ انصاف بودی که این کار را انجام دادی»، بگویید: «وقتی از گزارش من مقابل مدیر انتقاد کردی، من عصبانی یا رنجیده شدم».
مرکز توجه خود را محدود کنید. در جلسه بازخورد نباید در مورد بیشتر از دو موضوع بحث شود. اگر بیشتر از آن باشد این احتمال وجود دارد که فرد تصور کند مورد حمله قرار گرفته و تضعیف روحیه شود. همچنین، شما باید روی رفتارهایی که فرد می‌تواند تغییرشان دهد یا از آنها تاثیر بپذیرد، تکیه کنید. در مورد موارد مثبت نیز صحبت کنید. یک اصل خوب در جلسات بازخورد، شروع با موارد مثبت است. این کار کمک می‌کند که به فرد احساس آسودگی و راحتی بدهید. همچنین باعث می‌شود که افراد ببینند کارهای موفقشان کدام است و براساس آن گام‌های بعدی را به درستی بردارند. جلسه را با بازخورد مثبت نیز به پایان برسانید. در غیر این صورت افراد با احساس ناخوشایند و دلسردی و بی‌ارزش بودن جلسه را ترک می‌کنند. پیشنهادهای مشخص آماده کنید، اطمینان حاصل کنید که شما دو نفر می‌دانید که چه کاری لازم است انجام شود تا وضعیت بهبود یابد. پیام اصلی باید این باشد که خواسته اصلی شما رشد و پیشرفت فرد است. اهداف را معین و برنامه‌ریزی کنید تا روند پیشرفت کار را ارزیابی کنید. پیگیری کنید، هدف اصلی ارائه بازخورد بهبود عملکرد است. شما باید مطمئن شوید نکات مورد نظر شما در کار لحاظ می‌شود یا خیر. توافقات تان را مکتوب کنید و هرجا تغییراتی لازم است، اعمال نمایید.
فراموش نکنید با انجام آگاهانه و قاعده‌مند ابزاری قدرتمند برای توسعه فردی را معماری می‌کنید.
سیدمحمداعظمی نژاد

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

دوره MBA


مقدمه 

دوره MBA مخفف عبارت Master of Business Administrationاست که در آن مدیریت کسب و کار به طور راهبردی، علمی و کاربردی به دانشجویان آموزش داده می شود. در دوره MBA ، دروسی مانند شناخت فضای کسب کار ، بازاریابی، مدیریت استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، ارتباط با مشتری، مذاکره، روش های نوین تبلیغات، قیمت گذاری، مدیریت فروش و خدمات پس از فروش، نگرش سیستمی و… تدریس می شود.

دوره MBAرویکردهای مختلف دانش مدیریت و قابلیت درک شایسته نکات ظریف در تجارت را در فرد می پروراند و بستری مناسب را برای اخذ تصمیمات مدیریتی سرنوشت ساز مهیا می نماید.


اهداف دوره

• ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت های دانش پژوه در مدیریت کسب و کار خود.

• توانمند کردن دانش پژوه به منظور ایجاد تحول در کسب و کار خود و استفاده از بهترین تکنیکها و متدها برای رهبری سازمان.

• متخصص شدن فارغ التحصیلان در حوزه بازاریابی و فروش کسب و کار خود.

• افزایش توانایی در مذاکرات تجاری


سر فصل دوره MBA

• طراحی برنامه کسب و کار(BP)

• مدیریت استراتژیک

• مدیریت منابع انسانی

• مدیریت رفتار سازمانی

• مدیریت قیمت گذاری

• مدیریت ارتباط مشتری (CRM)

• مدیریت بازاریابی و تبلیغات

• مدیریت کیفیت و بهره وری

• مدیریت محصول و خدمات

• اصول و فنون مذاکره

• مدیریت شواهد فیزیکی

• تعداد ساعات آموزش: ۱۳۰

• تعداد ساعات مشاوره: ۲۰


شرایط دوره:

• پذیرش در مصاحبه

• پذیرش قوانین دوره


گواهینامه های دوره:

• مدرک معادل از موسسه آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بنیادهای علمی کشور

• گواهینامه ازموسسه آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با قابلیت ترجمه رسمی و تایید قوه قضاییه و وزارت خارجه ایران

• گواهینامه از دانشگاه بین المللی Robert Gordon انگلستان

• گواهینامه از دانشگاه استیو مارتین آمریکا

• گواهینامه از آکادمی پلی تکنیک آرسا سوئد


هزینه آموزش دوره: ۸٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان (شامل: ناهار، میان وعده، جزوات، فیلم ها، کتب آموزشی و …)


محل برگزاری دوره: دانشگاه تهران


جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر  با شماره ۰۲۱۸۸۲۱۳۰۲۸ و ۰۹۱۲۰۰۶۸۱۰۹ تماس حاصل نمایید.

دوره DBA


دوره DBA مخفف عبارت Doctor of Business Administration است، که معنی تحت الفظی آن، دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کار می باشد و به طور کلی تمامی عملیات اصلی زنجیره ارزش که شامل ایده، بازاریابی، تامین منابع، طراحی، تولید، عرضه محصولات و خدمات، منابع انسانی، فناوری اطلاعات، مالی، برنامه ریزی و… را در بر می گیرد.

دوره عالی مدیریت حرفه ای کسب و کارDBA ، یک سطح بالاتر از دوره MBA می باشد.

به منظور آموزش و توانمند سازی مدیران شایسته کشور جهت توسعه و گسترش فعالیت بنگاه ها و سازمان های خدماتی و تولیدی در بخش های خصوصی، دولتی و تعاونی دوره DBA تهیه و تدوین شده است. در این دوره سعی شده با رویکردی عمل گرایانه (Pragmatist) از یک سو و فعالیت های پژوهش محورانه (Research Oriented) از سوی دیگر، یادگیری آموزش ها را به صورت اجرایی و کاربردی فراهم سازد.


اهداف دوره

• ارتقاء سطح نگرش، دانش و مهارت های دانش پژوه در مدیریت کسب و کار خود.

• توانمند کردن دانش پژو به منظور ایجاد تحول در کسب و کار خود و استفاده از بهترین تکنیکها و متدها برای رهبری سازمان.

• متخصص شدن فارغ التحصیلان در حوزه بازاریابی و فروش.

• افزایش توانایی در آینده پژوهی مجموعه

• افزایش توانایی در حوزه مالی و حقوقی کسب و کار


سر فصل دوره DBA

• آینده پژوهی

• مدیریت تغییر

• مدیریت حقوقی کسب و کار

• آینده پژوهی منابع انسانی

• مدیریت مالی و حسابداری

• رهبری

• آینده پژوهی رفتار مشتری

• مدیریت واردات و صادرات

• مدیریت پروژه

تعداد ساعات آمورزش: ۱۵۰

تعداد ساعات مشاوره: ۵۰


شرایط دوره:

• پذیرش در مصاحبه

• پذیرش قوانین دوره


گواهینامه های دوره:

• مدرک معادل از موسسه آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بنیادهای علمی کشور

• گواهینامه ازموسسه آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با قابلیت ترجمه رسمی و تایید قوه قضاییه و وزارت خارجه ایران

• گواهینامه از دانشگاه بین المللی Robert Gordon انگلستان

• گواهینامه از دانشگاه استیو مارتین آمریکا

•گواهینامه از آکادمی پلی تکنیک آرسا سوئد


هزینه دوره: ۱۴٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان (شامل: ناهار، میان وعده، جزوات، فیلم ها، کتب آموزشی و …)

محل برگزاری دوره: دانشگاه تهران


جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر  با شماره ۰۲۱۸۸۲۱۳۰۲۸ و ۰۹۱۲۰۰۶۸۱۰۹ تماس حاصل نمایید.

چرا گاهی بازخورد منفی برای کارمندان بهترین کار است؟

دوره MBA و DBA

منبع: HBR

این روزها تقریبا بیشتر مقالات و وبلاگ‌ها راهکارهایی را ارائه می‌دهند در مورد اینکه هیچ‌گاه در بازخورد نشان دادن به کارمندان یا همکارانتان «منفی» نباشید. این موضوع ناامیدکننده است. درست است که این نوع توصیه مطمئنا از روی خیرخواهی است و مناسب به نظر می‌رسد. اما وقتی کارمندی کار اشتباهی انجام می‌دهد، از کار او لذت نمی‌برید. هر کس که در این موقعیت قرار می‌گیرد، حداقل کمی احساس آشفتگی دارد.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

اجتناب از بازخورد منفی هم اشتباه است و هم می‌تواند خطرناک باشد. اشتباه است، چون اگر این بازخورد منفی به روش درست و در زمان درست مورد استفاده قرار بگیرد، حتی می‌تواند در افراد انگیزه ایجاد کند و خطرناک است چون اگر کارمندی از اشتباه خود آگاهی نداشته باشد، نمی‌تواند پیشرفت کند.

اما ممکن است این سوالات برای شما پیش بیاید که آیا بازخورد منفی موجب دلسردی و بی‌انگیزگی افراد نمی‌شود؟ آیا برای القای حس اعتماد به نفس و امنیت در محیط کار، نباید کارمندان را تشویق کرد؟ پاسخ این سوالات مثبت است، اما در این شرایط پیچیده چه باید کرد؟

تحقیقات جدیدی توسط استیسی فینکلشتین از دانشگاه کلمبیا و آیلت فیشاباچ، از دانشگاه شیکاگو صورت گرفته که ماهیت متناقض بازخوردهای مختلف را مورد تاکید قرار می‌هد، اما به وضوح مشخص می‌کند که بازخورد منفی چرا، چه زمان و برای چه افرادی کاربرد دارد.

برای شروع، مهم این است که نقش کاربردی بازخورد مثبت و منفی را جداگانه تشخیص دهیم. بازخورد مثبت، تعهد شما را به کاری که انجام می‌دهید افزایش می‌دهد، چون هم تجربه و هم اعتماد شما را زیاد می‌کند. در مقابل، بازخورد منفی آموزنده است و به شما می‌گوید که تلاش هایتان را در کجا باید صرف کنید و برای پیشرفت چه بینشی داشته باشید.

با توجه به این دو نوع کاربرد مختلف، بازخوردهای مثبت و منفی برای افراد مختلف در زمان‌های مختلف، کارآیی بیشتری دارد و انگیزه بیشتری به آنها می‌دهد. به عنوان مثال، وقتی واقعا در انجام کاری بازمی‌مانید، بازخورد مثبت به شما کمک می‌کند که خوش بین باشید و در برابر چالش‌هایی که با آن روبه رو می‌شوید – به خصوص برای کارمندان تازه کار - احساس راحتی بیشتری داشته باشید. اما وقتی در کارتان حرفه‌ای و باتجربه می‌شوید و تقریبا بر کارتان مسلط هستید، این بازخورد منفی است که به شما کمک می‌کند، در کارتان پیشرفت بیشتری داشته باشید.

فینکلشتین و فیشاباچ، در تحقیق خود نشان داده‌اند که افراد تازه کار و متخصص در واقع به دنبال اطلاعات مختلف هستند و با این اطلاعات انگیزه پیدا می‌کنند. در یکی از این تحقیقات، آنها دانشجویان سطوح مبتدی و پیشرفته زبان فرانسه را مورد بررسی قرار دادند و از آنها پرسیدند که آیا استادی را ترجیح می‌دهند که از آنها تمجید می‌کند (یعنی بر نقاط قوت آنها متمرکز می‌شود) یا انتقاد (یعنی اشتباهات آنها را متذکر می‌شود). دانشجویان مبتدی بیشتر استادانی را ترجیح می‌دادند که مشوق آنها باشد و از توانایی‌های آنها تعریف کند. اما دانشجویان سطوح پیشرفته، بیشتر خواهان استادی بودند که رفتار منتقدانه‌تری داشته باشد و به آنها در تقویت مهارت‌های ضعیف شان کمک کند.

در مطالعه دیگری، این دو محقق رفتاری کاملا متفاوت تر را مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق آنها بر افراد دوستدار محیط زیست متمرکز شدند که افراد متخصص در تحقیق آنها اعضای سازمان‌های محیط‌زیستی بودند؛ در حالی که افراد مبتدی مورد بررسی، هیچ عضویتی در این‌گونه سازمان‌ها نداشتند. هر یک از مشارکت کنندگان در این تحقیق، فهرستی از اقداماتی که معمولا برای حفاظت از محیط زیست انجام می‌دهند - مانند بازیافت، منع استفاده از بطری‌های پلاستیکی و صرفه جویی در مصرف آب – تهیه کرد. پس از آن، این افراد بازخوردهایی را از یک مشاور محیط زیست در مورد اثربخشی فعالیت‌هایشان دریافت کردند و از آنها سوال شد که آیا ترجیح می‌دهند در مورد فعالیت‌هایی که موثر بوده بدانند یا فعالیت‌هایی که اثربخشی نداشته است؟ افراد باتجربه و متخصص بازخوردهای منفی را انتخاب کردند و ترجیح دادند در مورد فعالیت‌های غیرموثر خود اطلاعات داشته باشند؛ اما انتخاب تازه کارها برعکس بود.

این مطالعات روی هم رفته نشان می‌دهند افرادی که در یک حوزه خاص تجربه و تخصص دارند – یعنی افرادی که دانش و مهارت‌هایی را به دست آورده‌اند – از بازخوردهای منفی هراس ندارند و اگر نقطه ضعفی داشته باشند، به دنبال رفع آن هستند. این‌گونه افراد به صورت ذاتی می‌دانند که بازخورد منفی کلید پیشرفتشان است؛ در حالی که بازخورد مثبت صرفا چیزی را نشان می‌دهد که آن را می‌دانند.

اما در مورد انگیزه چطور؟ چه نوع بازخوردی شما را به انجام عملی وا می‌دارد؟ شرکت‌کنندگان در تحقیق طرفداران محیط‌زیست، به صورت اتفاقی بازخوردهای مثبت یا منفی در مورد عملکردشان دریافت کردند سپس از آنها پرسیده شد که اگر یک جایزه ۲۵ دلاری دریافت کنند، چه میزان از آن را به فعالیت‌های محیط زیست اهدا می‌کنند؟ بازخوردی که این افراد دریافت کرده بودند، تاثیر چشمگیری بر انگیزه آنها داشت. دریافت بازخورد منفی موجب شده بود افراد باتجربه بیش از نصف مبلغ را اهدا کنند؛ در حالی که افراد مبتدی این‌گونه نبودند. اما بازخورد مثبت موجب شده بود افراد مبتدی، بیش از باتجربه‌ها به فعالیت‌های محیط زیست کمک کنند.

البته این گفته‌ها به این معنی نیست که هیچ‌گاه نباید اشتباهات کارمندان تازه کار را به آنها گوشزد کنید یا هیچ‌گاه نباید از یک کارمند حرفه‌ای به خاطر کار برجسته‌ای که انجام داده، تجلیل کنید؛ موضوع این است که تاکید بر تعریف و تمجید، برای کارمندان تازه کار انگیزه‌دهنده بیشتری نسبت به کارمندان حرفه‌ای است. در ضمن، باید به یاد داشته باشید که بازخورد منفی همیشه باید با یک توصیه مثبت همراه باشد.

همچنین هدف این بود که نشان دهیم هنگام انتقاد از اشتباهات کارمندان حرفه‌ای نباید نگران باشید. بازخورد منفی به اعتماد به نفس آنها لطمه‌ای وارد نمی‌کند، بلکه فقط اطلاعاتی به آنها می‌دهد که ممکن است برای پیشرفت‌شان به آن نیاز داشته باشند.
مترجم: مریم رضایی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

 

گذری کوتاه بر عارضه‌های تبلیغات در ایران

دوره MBA و DBA

چندی پیش متنی در رابطه با تبلیغ یکی از موسسات مالی در این روزنامه خواندم (شماره ۲۸۶۴ صفحه ۹) که نویسنده نقدی از منظر مالی بر این تبلیغ وارد کرده بود که به حق، از حیثیت و آبروی مدیران مالی دفاع کرده بود.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

خواندن این متن جرقه‌ای در ذهن این حقیر ایجاد کرد که از منظر بازاریابی و قاعده‌های علمی تبلیغات نیز نگاهی به بحث تبلیغات و این تبلیغ داشته باشیم:

۱- نگاهی که به بحث بازاریابی و تبلیغات در ایران وجود دارد بیشتر مدیریت اجرایی است تا مدیریت استراتژیک. به عبارت دیگر، شرکت‌ها بدون داشتن یک رویکرد استراتژیک صرفا به فعالیت‌های تبلیغاتی می‌پردازند. موضوعی به نام تبلیغات، در زیرمجموعه استراتژی بازاریابی یک شرکت قرار می‌گیرد که استراتژی بازاریابی خود زیرمجموعه‌ای از استراتژی کلان شرکت است. بنابراین در صورتی که یک شرکت با ادبیات مدیریت استراتژیک و پیاده‌سازی نظام جامع استراتژی آشنایی نداشته باشد به احتمال بسیار زیاد در حوزه تبلیغات نمی‌تواند به صورت هدفمند عمل کند. در ایران شاهد تبلیغات بسیار زیادی هستیم که به دلیل نداشتن تبعیت از یک استراتژی کلان چندان هوشمندانه نیست.

بر همگان واضح است که استفاده از ابزارها و اجرای فعالیت‌های تبلیغاتی نیازمند صرف منابع بسیاری است که در صورت مناسب نبودن آن، تمامی منابع شرکت به هزینه تبدیل می‌شوند. در نگاه استراتژیک به بحث بازاریابی و تبلیغات یک شرکت، برای خلق یک مفهوم تبلیغاتی به ماه‌ها و روز‌ها مطالعه و بررسی نیاز است؛ اما متاسفانه تبلیغات بسیاری می‌بینیم و می‌شنویم که بیننده یا شنونده جواب این سوال را نمی‌تواند بدهد «این تبلیغ چه مفهوم یا چه هویت متمایزی را بیان می‌کند؟» داشتن هویت متمایز موضوعی است که در بسیاری از تبیلغات نمی‌بینیم.

در برخی موارد نیز شرکت‌ها موضوعی را به عنوان مفهوم یا هویت متمایز تبلیغات خود مطرح می‌کنند؛ اما از این نکته غافلند که این هویت متمایز برای مشتریان و مصرف‌کنندگان چقدر دارای ارزش است؟ واژه‌ای به نام «کیفیت» زمانی ذهن مخاطبین را به خود مشغول و نظر آنان را جلب می‌کرد، اما چندان خلاف واقعیت نیست اگر بگوییم که امروز این واژه توسط مخاطبین دیگر حتی شنیده هم نمی‌شود، اما هنوز تبلیغات فراوانی را می‌بینیم و می‌شنویم که «کیفیت»، «قدیمی‌ترین» و ... را به عنوان هویت متمایز خود مطرح می‌کنند.

۲- با توجه به اینکه موضوع تبلیغات یک موضوع استراتژیک است؛ بنابراین باید مدیر ارشد سازمان به همراه یک تیم خبره در رابطه با آن تصمیم‌گیری کنند. اما متاسفانه در مواردی دیده شده که مدیران فروش و بازاریابی بنا به سلیقه خود به اجرای فعالیت‌های تبلیغاتی می‌پردازند. در برخی موارد که مدیران ارشد شرکت‌ها خود درگیر فرآیند تبلیغات می‌شوند عارضه دیگری ممکن است به این فرآیند وارد شود که این عارضه همان برخورد سلیقه‌ای است. تبلیغات موضوعی است با قواعد کاملا علمی و تخصصی. در حالی که بسیاری از مدیران و کارآفرینان محترم در ایران با آن به سبک غیرحرفه‌ای و سلیقه‌ای برخورد می‌کنند.

۳- جوان بودن علم بازاریابی و تبلیغات -که زیرمجموعه بازاریابی است - در ایران و آشنا نبودن مدیران شرکت‌ها با این علم عارضه دیگری است که طرح‌ریزی، اجرا، کنترل و اخذ بازخورد یک کمپین تبلیغاتی را بسیار دشوارتر می‌کند. ناشناس بودن این علم در بین مدیران ارشد سازمان‌ها به حدی است که بعضا مدیران سازمان‌های بزرگ - که حجم کارهای تبلیغاتی‌شان زیاد است - گمان می‌کنند با به خدمت گرفتن یک گرافیست که عمدتا سلایق مدیران ارشد را تبدیل به مستندات تبلیغاتی می‌کند می‌توانند موضوعی به نام تبلیغات را اجرایی کنند. متاسفانه مراکز آموزشی و دانش آموختگان این عرصه نیز کمتر توانسته‌اند فاصله بین تئوری و عمل را به شیوه‌ای مناسب پشت‌سر بگذارند. این ضعف از غیرکاربردی بودن مباحث ارائه شده در کلاس‌های مراکز آموزشی و بسیاری علل دیگر ناشی می‌شود.

۴- درک ناصحیح از حیطه عملکرد یک کارفرما و یک آژانس تبلیغاتی از زمینه‌های قابل بهبود دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد. روال کار آژانس‌های تبلیغاتی عموما به این ترتیب است که از کارفرمای تبلیغاتی خود یک سفارش دریافت می‌کنند و سریع به داخل آتلیه خود رفته و یک کمپین تبلیغاتی ارائه می‌کنند، بدون توجه به این نکته که موضوع تبلیغات صرفا اجرای یک کار هنری نیست. تبلیغات ترکیبی از هنر و بازاریابی است. پیمانکاران تبلیغاتی باید در فرآیند تهیه کمپین از متخصصان بازار در کنار خود استفاده کنند، در غیر این صورت، تبلیغات معادل یک کار هنری می‌شود. اگر از بعد دیگری به این موضوع نگاه شود به این نکته می‌رسیم که مدیران ارشد شرکت‌ها یا همان کارفرمایان بیش از اندازه به حیطه عملکردی پیمانکاران تبلیغاتی ورود می‌کنند.
تا جایی که راجع به رنگ، لی‌اوت، تایپ (نوع) و بسیاری از موضوعات دیگر به شیوه کاملا سلیقه‌ای نظر می‌دهند در حالی که این موضوعات سلیقه‌ای نیستند و از یکسری قواعد و منطق‌هایی تبعیت می‌کند که به راحتی نمی‌توان در آنها دخل و تصرف کرد.

با اندک تجربه‌ای که در ارتباط با هر یک از این دو گروه داشته‌ام به وفور دیده‌ام که به دلیل آگاه نبودن طرفین این ارتباط از حدود عملکردی صحیح خود، هر یک وارد حیطه دیگری می‌شود که نتایج نامناسبی را به همراه دارد. در کشور‌هایی که در علم بازاریابی و تبلیغات پیشرفته هستند بین سفارش‌دهنده یک کار تبلیغاتی و شرکت تولید‌کننده تبلیغاتی حلقه‌های واسطی وجود دارد که هر یک کار تخصصی خودشان را انجام می‌دهند؛ که تشریح آن در این مقال نمی‌گنجد و نیازمند فرصت مفصل دیگری است.
مهرداد یاسایی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

 

چرا کارمندان خوب، جانشین ندارند؟

دوره MBA و DBA

منبع: Forbes

یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که در سال‌های مدیرعاملی خودم یاد گرفتم این بود که کارمندان مفید و کارآمد جانشین ندارند. تکنولوژی یا محصول به تنهایی نمی‌توانند باعث موفقیت یک شرکت شوند، بلکه کارمندان در آن نقش موثری دارند.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

شرکت‌هایی که فکر می‌کنند کارمندان خوبشان هم می‌توانند تعویض شوند، سخت در اشتباهند. همه ما می‌دانیم که در بازار امروز، دنیا مملو از متقاضیان کاری است که منتظر استخدام هستند؛ اما هر کسی نمی‌تواند جانشین یک کارمند خوب شود.
آن دسته از رهبران کسب‌وکار که معتقدند برای همه جانشین وجود دارد و فکر می‌کنند به راحتی می‌توانند کارمند جدیدی را با مهارت یا اعتبار بیشتر جذب کنند، خودشان را فریب می‌دهند. وقتی شرکتی کارمند فوق‌العاده خوبی را در اختیار دارد، باید بداند که آن کارمند ارزش‌هایی همراه خود دارد که نمی‌توان به سادگی چیزی را جایگزین آن کرد.
به علاوه، این کارمندان دانش سازمانی عمیقی در مورد محصول، سیستم‌ها و فرآیند کار دارند. همچنین روابط آنها با سایر کارمندان طی سال‌های طولانی به وجود آمده است. تجربه غنی آنها باعث شده بدانند که طی سال‌های کاری چه چیزی برای شرکت مفید بوده و چه چیزهایی کارآیی نداشته است. کارمندان مفید نوعی حس همراهی و نفوذ با همکاران خود دارند که وقتی این حس از بین می‌رود، تاثیر زیادی بر کل فرهنگ شرکت دارد.
وقتی شرکتی کارمند مفید و باتجربه خود را از دست می‌دهد، باعث می‌شود بقیه کارمندان نزد خود فکر کنند که «چرا آن شخص سازمان را ترک کرده و چرا سازمان پذیرفته که او برود؟ آیا مشکلی در شرکت وجود دارد که ممکن است در آینده برای ما هم دردسرساز باشد؟ شاید بهتر باشد من هم به دنبال کار دیگری بگردم.»
این دغدغه‌ها علاوه بر کارمندان، ممکن است برای مشتریان شرکت هم به وجود بیاید. وقتی مشتریان شرکت با یک کارمند خاص ارتباط دارند و به او اعتماد می‌کنند و آن کارمند شرکت را ترک می‌کند، مشتریان مزبور همان سوالات بالا را از خود می‌پرسند: «آیا مشکلی وجود دارد که ما از آن بی خبریم؟ آیا باید به دنبال یک شرکت دیگر باشیم؟» بنابراین، تاثیر نوسانی از دست دادن یک کارمند مفید و کارآمد فراتر از چیزی است که فکر می‌کنیم.
به علاوه، شرکت‌ها هنگام تصمیم‌گیری در مورد پاداش‌دهی با کارمندانشان باید بسیار باملاحظه رفتار کنند. اجتناب از افزایش پاداش کارمندان کارآمد در سازمان، می‌تواند اشتباه پرهزینه ای باشد. تلاش برای استخدام فرد جایگزین، هزینه‌ای بیش از افزایش پاداش و دستمزد آن کارمند مفید خواهد داشت. این فرآیند، به جز هزینه‌های مالی، هزینه تلف شدن وقت برای استخدام کارمند جدید، آموزش به او و هزینه-فرصت ایجاد وقفه در دانش سازمانی کسب‌وکار شما را هم به همراه خواهد داشت. به هر حال، اتفاقات دیگری در زندگی وجود دارند که باعث می‌شوند یک کارمند خوب از شرکتی جدا شود و این امور اجتناب ناپذیرند؛ اما وقتی یک شرکت گزینه‌هایی پیش‌رو دارد تا کارمندان خوب خود را حفظ کند، باید همه توان خود را به‌کار گیرد.
شرکت‌هایی که می‌خواهند استعدادهای درخشان خود را حفظ کنند، باید حس قدردانی خود را به آن کارمند نشان دهند، پاداش خوبی به او بدهند و با احترامی که سزاوار آن است، با او رفتار کنند.
باید بدانید کارمندان مفید و کارآمد، هر روز وقت و استعداد خود را صرف موفقیت شرکت شما می‌کنند و جانشین ندارند.
مترجم: مریم رضایی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

انعطاف‌پذیری در کسب‌وکارهای کوچک چه مزایایی دارد؟


دوره MBA و DBA

نویسنده: دَن شاوبل

برنامه‌های انعطاف‌پذیری محل کار در اغلب شرکت‌های معتبر در حال فراگیرشدن هستند. برای نمونه، شرکت افلک (Aflac) دارای دو گزینه‌ ذیل برای کارگران است: یک هفته‌ کاری چهار روزه (ده ساعت در روز) و یک هفته‌ کاری سه روزه

(دوازده ساعت در روز).

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

شرکت «MITRE» گزینه‌های مختلفی به کارمندان‌اش می‌دهد از جمله، یک هفته‌ کاری کوتاه‌شده، ساعات منعطف و کار از راه دور (منزل).
دلیل اینکه چرا این برنامه‌ها بسیار اثرگذار هستند این است که ما در یک اقتصادِ جهانی زندگی می‌کنیم، جایی که کارمندان از سرتاسر دنیا برای کار و قرار گرفتن در پست‌های مختلف استخدام می‌شوند و این کارمندان خواهان محل کار هرچه گشوده‌تر و با محدودیت کمتر هستند. شرکت «Gen Y» خصوصا به این برنامه‌ها علاقه‌مند است، زیرا آنها می‌خواهند روابط کاری و خانوادگی خود را تا حد ممکن در زندگی‌شان یکپارچه کنند.

نسل‌های قدیمی‌تر به نحو ساده‌تری می‌توانستند زندگی و کار را از هم جدا نگه دارند، اما امروز اغلب کارمندان ترجیح می‌دهند، ساعات بیشتری را به خانواده خود اختصاص دهند و در این راستا شرکت‌هایی چون شرکت Gen Y در تلاشند تا زندگی و کار را همپوشانی کنند و درون هم قرار ‌دهند. یک مطالعه‌ آماری جدید از ۱۰۹۶ کارگر نشان می‌دهد که کارمندان شرکت Gen Y خواهان صرف‌نظر کردن از ۱۴ درصد حقوق‌شان در نسبت با گروه‌های دیگر هستند. ۶۲ درصد از کارمندان این شرکت فکر می‌کنند که اگر گاهی اوقات بتوانند از خانه کارشان را انجام بدهند قادر خواهند بود بهتر و بیشتر کار را به انجام برسانند و جلو ببرند.

کمابیش ۸۰ درصد از این کارمندان پیش از این فرم‌هایی از انعطاف‌پذیری را در محلِ کارِ فعلی‌شان تجربه کرده بودند و ۶۵ درصد این موضوع را تایید کردند که انعطاف‌پذیری یکی از مهم‌ترین عواملی است که وقتی به دنبال کار جدیدی می‌گردند برای‌شان واجد اهمیت است. این برنامه‌ها نوعی حس اعتماد را بین کارمندان به وجود می‌آورد و تغییردادن سبک زندگی را تعدیل می‌کند. در اینجا برخی از مزایای اصلی داشتن یک برنامه‌ی انعطاف‌پذیر قدرتمند در محل کار را ذکر می‌کنیم:
۱٫ این برنامه ایده‌های عالی را جذب می‌کند. نداشتن یک برنامه‌ انعطاف‌پذیر معادل است با یک هزینه‌ فرصت عمده‌ از دست رفته، زیرا رقبای شما از قبل چنین برنامه‌ای را لحاظ کرده‌اند. کارمندان شرکت‌هایی مثل Gen Y احتمالا حتی حاضر نباشند با شرکت شما همکاری کنند اگر از چنین برنامه‌هایی بهره‌مند نباشید.
این برنامه همچنین از این حیث اهمیت دارد که ذکر می‌کند افراد دارای موقعیت‌های متفاوتی هستند و شاید تنها قادر باشند از راه دور کار کنند . شاید عده‌ای در کشورهای دیگر زندگی کنند و با الزامات خانوادگی و مسائل دیگری درگیر باشند.

۲٫ این برنامه‌ها به نگه‌داشت کارمندان کمک می‌کند. بنا به عملکرد مرکز تلفن شرکت Aflac ، به خاطر برنامه‌ انعطاف‌پذیری‌شان، حفظ و ابقای کارمندان از ۸۷ درصد به ۹۴ درصد افزایش یافت. در ابتدا، بانک تنسی دارای حدود ۸۰۰۰ کارمند بود و از طریق برنامه انعطاف‌پذیری محل کار، این شرکت توانست ۸۵ درصد از نیروی کار خود را حفظ کند، نیروی کاری که در غیر این صورت آنجا را ترک می‌کردند.

۳٫ این برنامه روحیه‌ کاری را افزایش می‌دهد. وقتی کارمندان کنترل بیشتری بر محیط کارشان داشته باشند، خوشحال‌تر هستند و کمتر تنش دارند. شرکت Ryan LLC یک موسسه‌ خدمات مشاوره‌ مالیاتی، برنامه‌ انعطاف‌پذیری‌اش را تحت عنوان «myRyan» بنا کرد، و با افزایش روحیه‌ کارمندان اعتبار این برنامه تضمین شد. کارمندان می‌خواهند حس اعتماد شرکت‌ها را بابت به سرانجام رساندن کارها به دست آورند و ارزیابی کار را نتیجه محور کنند.

۴٫ برنامه‌ انعطاف‌پذیری سرمایه شما را حفظ می‌کند. شرکت Cisco طی سال‌های متمادی از برنامه‌ انعطاف‌پذیری بهره برد. آنها در سال ۲۰۰۳، بابت افزایش بهره‌وری کارمندان، حدود ۱۹۵ میلیون دلار اندوخته‌ مالی به دست آوردند. آنها پی‌بردند که اگر به کارمندان اجازه دهید از راه دور کار کنند، بسیار متمرکزتر هستند و وقت‌شان را به نحوی مطلوب‌تر وقف انجام وظیفه‌شان- که مصالح و مقتضیات آن در دسترس است - می‌کنند.

۵٫ با این برنامه، میزان اشتغال افزایش می‌یابد. اسکات ادینگر، در یادداشت کسب‌وکار «هاروارد»، توضیح می‌دهد که کارگران دورکار بسیار بیشتر از آن کسانی که همواره می‌خواهند در دفتر کار کنند، مشغول به کار هستند. هر چند این نکته شاید بسیاری از رییس‌ها را شگفت‌زده کند، خصوصا آن دسته از رییس‌هایی که احساس می‌کنند بهره‌وری وقتی افزایش می‌یابد که شما بی‌چون و چرا در نزدیکی‌اش باشید، اما باید گفت که خلاف این روال حقیقت دارد. وقتی کارگران نزدیک همدیگر نیستند، احساس می‌کنند، ضرورت دارد که در تماس و برخورد دائمی با هم باشند.
اسکات ادینگر همچنین اضافه می‌کند: «رییس‌های تیم‌های کاری مجازی، خصوصا در نحوه‌ استفاده از تکنولوژی‌هایی چون کنفرانس ویدئویی مجازی یا اطلاع‌رسانی‌ها و هماهنگی‌هایی که از طریق ایمیل‌زدن صورت می‌گیرد، بسیار فهیم‌تر و آگاهانه‌تر عمل می‌کنند.» سرانجام اینکه، او تصدیق می‌کند که رییس‌هایی که روش کار از راه دور و فرم‌های انعطاف‌پذیری را به کار می‌گیرند، همواره می‌کوشند به بهترین شکلی از زمان‌شان بهره ببرند و عملا نیز چنین می‌کنند.
مترجم: سیمین راد

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

چگونه به کارمندان کارآموز انگیزه بدهیم؟

دوره MBA و DBA

منبع: Wall Street Journal

دکتر الیزابت چابنر تامسون، زمانی که کسب‌وکار تازه خود را که یک خرده‌فروشی و عمده فروشی لوازم درمانی برای افراد تحت درمان سرطان سینه بود آغاز کرد، از سه تن از دانشجویان خود به‌عنوان کارآموز استفاده کرد تا کارش را به سرانجام برساند.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

کارآموزها به او پیشنهاد داده بودند بدون اینکه پولی دریافت کنند و فقط برای کسب تجربه حرفه‌ای، با بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی به او کمک خواهند کرد.
اما به گفته تامسون، بعد از چند هفته دختران جوان کارآموز علاقه خود را به کار موقتشان از دست دادند و مرتب، بدون اینکه از قبل خبر بدهند، به مرخصی می‌رفتند. نکته مهم این بود که تامسون نمی‌توانست چیزی به آنها بگوید، چون حقوقی به آنها پرداخت نمی‌کرد و حتی این کار مزیتی در کار دانشگاهی آنها نداشت.
تامسون با افزودن این نکته که اگر در همان شروع کار زمان بیشتری برای نظارت بر کار این کارآموزان اختصاص می‌داد، آنها تمایل بیشتری به کار کردن پیدا می‌کردند، می‌گوید: «من برای به سرانجام رساندن کارم به شدت به آنها وابسته شده بودم. اما نمی‌توانستم درخواست مهمی از آنها داشته باشم.»
آیا شما هم برنامه‌ریزی کرده‌اید که برای بنگاه جدیدتان چند دانشجو را به عنوان کارآموز به کار بگیرید؟ اگر تازه‌کارتان را شروع کرده‌اید یا بودجه محدودی برای استخدام کارمندان مجرب دارید، این ساده‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. کارآموزها معمولا تمایل دارند در ازای دریافت مبلغی بسیار کم یا حتی بدون دستمزد، برای گذراندن دوره‌ای از کار عملی دانشگاه یا فرصتی برای اعتبار بخشیدن به رزومه خود، کار کنند.
اما همان طور که دکتر تامسون کشف کرد، اگر کارآموزها هیچ مزایایی دریافت نکنند یا به‌طور ضعیفی مدیریت شوند، انگیزه خود را برای انجام کامل کار از دست می‌دهند. تامسون اکنون در حال برنامه‌ریزی یک طرح سازمان دهی شده برای به‌کارگیری کارآموزان است.
هنگام تهیه طرح به‌کارگیری کارآموز، قوانین کار کشورتان را هم در نظر داشته باشید. همچنین طرح را طوری تنظیم کنید که فقط به نفع کسب‌وکار شما نباشد، بلکه برای آن کارآموز هم مزایایی داشته باشد.
بیلی ون ژورا، تعدادی کارآموز را در شرکت مشاوره بیمه خود به کار گرفته و به آنها در مورد نحوه اداره عملیات بازاریابی، از ابتدا تا انتها آموزش می‌دهد. این کارآموزان ساعتی ۱۰ دلار دستمزد دریافت می‌کنند و اگر لازم باشد برای تنظیم قراردادی به مسافرت بروند، هفته ای ۲۵ دلار مبلغ اضافی به آنها پرداخت می‌شود. ون ژورا می‌گوید که در ابتدا وظایفی را به کارآموزان خود محول می‌کرد که در موفقیت کسب‌وکار او نقش حیاتی نداشتند. «به همین دلیل، آنها اجازه اشتباه کردن و شکست خوردن را داشتند. اکنون دو برابر مبلغی که به آنها می‌پردازم، درآمد دارم و آنها هم به دانش خود اضافه می‌کنند.»
ون ژورا بلافاصله پس از تاسیس شرکتش شروع به استخدام کارآموز از دانشکده‌های محلی کرد. او اشاره می‌کند در حالی که صنعت بیمه به رکود داشتن شهرت یافته، او توانسته دانشجویان با استعدادی را به کار گیرد. این افراد در انتخاب مشتری، ساعات و محل کار خود آزادند.
اولیویا پرکینز، مدیر یک شرکت بازاریابی تازه تاسیس می‌گوید، هنگام ارزیابی افرادی که داوطلب کارآموزی هستند، چندان به دانشگاهی که در آن درس خوانده‌اند اهمیت ندهید. پرکینز اخیرا دو کارآموز را به کار گرفته که یکی از آنها فارغ‌التحصیل «آیوی لیگ» (از معروف‌ترین گروه‌های دانشگاهی جهان) بود و دیگری فارغ‌التحصیل یک دانشگاه معمولی، اما جالب بود که دومی عملکرد بهتری داشت. پرکینز می‌گوید «کارآموزی که در یک دانشگاه معمولی درس خوانده بود، ایده‌های خلاقانه بیشتری داشت و نقش او در پیشبرد امور بسیار تاثیرگذار بود، در حالی که کارآموز دیگر که سوابق تحصیلی بهتری داشت، به کمک کاری بیشتری احتیاج داشت و باز هم نمی‌توانست کارها را به طور کامل پیش ببرد.»
نکته دیگری که کارآفرینان در استفاده از کارآموزان بر آن تاکید دارند این است که از کارآموز مجازی استفاده نکنید. دیوید سیمنیک، از موسسین برند زیبایی و بهداشتی سوپ‌باکس می‌گوید: وقتی کسب‌وکار آنها تازه تاسیس شده بود، پنج دانشجوی کارآموز را به‌کار گرفت تا از راه دور برای شرکت کار کنند، چون شرکت توانایی مالی نداشت تا فضای کاری به آنها اختصاص دهد.
سیمنیک و شرکایش تصور می‌کردند که با استفاده از تکنولوژی‌های آنلاین مانند اسکایپ و Hangout گوگل می‌توانند بر حوزه‌هایی مانند روابط عمومی و توسعه کسب‌وکار نظارت داشته باشند. اما این تنظیمات به سرعت به هم ریخت. «ما به این نتیجه رسیدیم که هماهنگ‌سازی جلسات و رفع اشکالات فنی، نسبت به شرایط عادی زمان بیشتری را تلف می‌کند.»

مترجم: مریم رضایی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon