MBA-DBA

۹ مطلب در آبان ۱۳۹۶ ثبت شده است

چگونه کارآفرینان خرد، جهان را متحول می‌کنند؟

دوره MBA و DBA

منبع: London Business School
کارآفرینان همیشه قدرت‌های اصلی دنیای کسب‌وکار بوده‌اند. اما بر خلاف تصور عموم مردم، تنها افرادی نظیر بیل گیتس دنیای کارآفرینان را تشکیل نمی‌دهند، بلکه بسیاری از کارآفرینان خرد سکان آن را به دست گرفته‌اند.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

در ادامه در رابطه نقش بسزای آنها در تقویت اقتصاد جهانی بحث می‌شود.
در تعریف سنتی، کارآفرین به کسی گفته می‌شود که شخصا کسب‌وکاری را شروع کند و صاحب آن باشد. این تعریف، در کوچه‌های باریک یک کشور فقیر نسبت به بزرگراه‌های کشوری پیشرفته بسیار ملموس‌تر است. به عنوان مثال هنگامی که در کوچه و خیابان‌های یک کشور در حال توسعه قدم می‌زنید با بسیاری از دست‌فروشان و خرده‌فروشان میوه، سبزی و سایر ملزومات زندگی روبه‌رو می‌شوید که اجناسی مشابه را با نرخ‌هایی نزدیک به هم می‌فروشند. اینها در واقع همان کارآفرینان خرد می‌باشند که کسب‌وکاری را به همراه پنج کارمند یا کمتر اداره می‌کنند.
در اکثر مناطق فقیر دنیا، کارآفرینی تنها راه ادامه زندگی است. مثلا در پرو ۶۹ درصد مردم فعالیت‌های کارآفرینانه غیر کشاورزی می‌کنند و در هند ۴۰ درصد افراد به کسب‌وکار شخصی خود مشغولند. همچنین بسیاری از کشاورزان روستایی در کشورهای در حال توسعه‌ در زمره کارآفرینان قرار می‌گیرند. بنابراین، درصد کارآفرینان در کشور‌های در حال توسعه بسیار بیشتر از کشورهای پیشرفته است (مثلا این درصد در بولیوی سه برابر انگلیس است).

مسیر پیشبرد زندگی
کارآفرینان در کشورهای فقیر معمولا کسب‌وکار کوچکی دارند و غیررسمی فعالیت می‌کنند. به همین علت می‌توانند در چندین زمینه مختلف فعالیت کنند. بنابراین امروزه می‌توان ادعا کرد که حداقل به سه دلیل زیر، درک درست از فعالیت کارآفرینان خرد، می‌تواند نفع شخصی ما را به دنبال داشته باشد.
اولین دلیل، تعداد بسیار زیاد این دسته از کارآفرینان است. در نقاط فقیر دنیا آنها مانند ارتش بزرگی مشغول به فعالیت هستند. کارآفرینان خرد، هم مشتری شرکت‌های چندملیتی و هم توزیع‌کننده محصولات کارخانه‌های کوچک و بزرگ‌، به ویژه هنگامی که رساندن آنها به بازار دشوار است، هستند. اگرچه آنها کسب‌وکار کوچکی در اختیار دارند، اما رقبای توانمندی برای شرکت‌های چندملیتی بزرگ تلقی می‌شوند. مثلا در مقایسه با یک فروشگاه بزرگ، یک فروشنده محلی می‌تواند با یک تماس تلفنی کالاهای روزمره ساکنین آن محدوده را در اختیارشان قرار دهد. همچنین اعتراض هم‌پیمان این کارآفرینان می‌تواند یک شرکت بزرگ و حتی دولت را سرنگون سازد.
دلیل دوم توانایی ذاتی کارآفرینی خرد می‌باشد. آنها می‌توانند با به‌کارگیری ابتکارات جدید، زندگی خود را بهبود دهند و راهی ایجاد نمایند تا مردم نیز خود را از فقر نجات دهند. به علاوه، دیگر شرکت‌ها نیز می‌توانند از این ابتکارات بهره ببرند و از بودجه کم خود به بهترین نحو استفاده نمایند. این مهم اگر با موفقیت انجام شود تحولی در پیشرفت و موفقیت اقتصادی در نقاط مختلف دنیا به وجود می‌آید.
و اما آخرین دلیل، از آگاهی اندک ما نسبت به کارآفرینان خرد نشات می‌گیرد. هیچ پژوهش اصولی و با قاعده‌ای در رابطه با اینکه چرا برخی کارآفرینان خرد بهتر از دیگران کار می‌کنند وجود ندارد. کارآفرینان برای پیشرفت کار خود باید از روش‌های نوینی استفاده کنند، اما عدم وجود چنین پژوهش‌هایی، آنها را به هنگام تصمیم‌گیری دچار شک و تردید زیادی می‌کند. حال سوال این است که کارآفرینان خرد با چه موانعی مواجه می‌شوند؟ و بهترین راه عبور از آنها چیست؟

موانع رشد
ما سه مانع اصلی در مقابل پیشرفت اقتصادی کارآفرینان خرد مشاهده کردیم:
آنها مهارت‌های پایه‌ای کسب‌وکار را ندارند. اکثر کارآفرینان خرد، تحصیلات خاصی در زمینه کسب‌وکار ندارند، آنها اغلب این مهارت را به صورت موروثی از نسل‌های پیشین خود
فرا گرفته‌اند. چنین افرادی اغلب برای سوالات پایه‌ای مربوط به کسب‌وکار اهمیتی قائل نمی‌شوند و به آنها فکر نمی‌کنند. سوالاتی مثل «چرا مردم به جای دیگران از من خرید می‌کنند؟ و اگر از من خرید نمی‌کنند، پس از کجا خرید می‌نمایند؟»، «آیا من مشتری مناسب محصولات خود را یافته‌ام و آیا افراد مشتاق دیگری وجود ندارند که آنها را جذب نمایم؟»، «اصلا من چرا چنین محصولاتی را می‌فروشم؟».
آنها به اطلاعات کافی دسترسی ندارند. به‌رغم پیشرفت زیاد در زمینه تلفن همراه و فناوری اطلاعات (IT) در سراسر دنیا، بسیاری از اطلاعات اساسی در مورد خریداران، فروشندگان و فروشگاه‌های بزرگ اطراف آنها از منظر اکثر افراد کسب‌وکار پنهان مانده است. بنابراین آنها محصولاتشان را با قیمت نادرست، در زمان نادرست و به افراد نادرست می‌فروشند.
آنها دسترسی به منابع مالی ندارند. کارآفرینان در کشورهای کم‌درآمد، علاقه چندانی به سپرده‌گذاری در بانک‌ها و استفاده از حساب‌های بانکی برای نقل و انتقال مالی ندارند. به عنوان مثال در هند، تنها ۴۰ درصد افراد به حساب‌های بانکی دسترسی دارند. علت این امر حداقل‌های مورد نیاز برای داشتن حساب در بانک و همچنین زمان و زحمتی است که صرف رفتن به بانک می‌شود. در چنین شرایطی، افرادی تحت عنوان «جمع‌کننده سپرده» به فروشگاه‌های مختلف سر می‌زنند و سرمایه‌های آنان را در ازای دریافت مبلغی نگهداری می‌نمایند سوال اینجا است که چرا کارآفرینان سرمایه‌ را نزد خود مثلا زیر بالش نگهداری نمی‌کنند تا دسترسی کامل به سرمایه خود داشته باشند؟ از نظر آنها نگهداری سرمایه در خانه، عمل بسیار خطرناکی است.

مسیر پیشرفت
اگرچه هر کدام از مشکلات بالا – عدم دسترسی به اطلاعات، مهارت‌ها و پول- می‌تواند کاملا مخرب باشد، اما تکنولوژی و مدل‌های کسب‌وکار جدید روش‌هایی را ارائه می‌دهند که امکان رشد شرکت‌ها و کارآفرینان مختلف را فراهم می‌آورد. به کمک آنها می‌توان زیرساختاری «نرم» ایجاد کرد تا زمینه برای پیشرفت جهانی میسر شود.
در مورد کسب «مهارت‌ها»، بسیاری از روش‌های آموزشی کسب‌وکار در مقیاس وسیع و با قیمت ارزان در حال گسترش است. به عنوان مثال در مدرسه بازرگانی لندن (LBS، یکی از کالج‌های دانشگاه لندن که در زمینه مدیریت بسیار شناخته شده است. م.) این امکان فراهم شده است که به افراد مهارت‌های لازم برای کسب‌وکار، توسط یک استاد مجرب به صورت اینترنتی تعلیم داده شود. به این ترتیب آنها توانسته‌اند افراد زیادی را در غنا و آفریقای جنوبی آموزش دهند و در حال گسترش تعلیمات خود به سایر نقاط دنیا می‌باشند.
در این رابطه نتایج یک پژوهش در پرو شایان ذکر است. در این مطالعه، گروه‌هایی از کارآفرینان خرد تحت تعلیم اصول کسب‌وکار قرار گرفتند. آمارها نشان داد درآمد این افراد بیش از کسانی بود که آموزش ندیده بودند. نکته جالب توجه اینکه بیشترین درآمد، مربوط به کسانی بود که کمترین تمایل را نسبت به شرکت در این کلاس‌های آموزشی داشتند. به علاوه، چنین نتایجی در سطوحی حتی بالاتر از کارآفرینان خرد نیز به دست آمده است. مثلا در یک کارخانه تولید منسوجات در هند، به کارمندان مفاهیم پایه در رابطه با کنترل کیفیت و مدیریت موجودی تعلیم داده شد که تاثیرات شگفت‌آوری بر میزان تولید و بهره‌وری کارخانه گذاشت.
از نظر «کیفیت اطلاعات»، دسترسی به اینترنت و بسته‌های آموزشی که از طریق موبایل ارسال می‌شود بسیار نویدبخش هستند. مثلا خبرگزاری رویترز وضعیت آب‌وهوا، مطالب مرتبط با بذر و اطلاعات بازار را از طریق پیامک در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد. از این طریق کشاورزان به خوبی زمان کاشت و برداشت را تخمین می‌زنند و می‌توانند به بهترین نحو محصولات خود را در بازار به فروش برسانند.
یکی از مثال‌های بارزی که می‌تواند قدرت دسترسی به اطلاعات را بر بهره‌وری کارآفرینان خرد نشان دهد، پژوهشی است که در ایالت ساحلی کرالا در هند انجام شد. در این مطالعه، شبکه تلفن همراه، در اختیار صنف ماهیگیران قرار گرفت و در عرض چند ماه ۸۰ درصد آنها اقدام به خریداری و انجام کسب‌وکار توسط تلفن همراه خود کردند. آنها در مواقعی که در دریا به صید ماهی مشغول بودند با مراکز خرید و فروش ماهی در ارتباط بودند و در نتیجه صید هر روز خود را به شرکتی می‌فروختند که بهترین قیمت را پیشنهاد می‌داد. به این ترتیب قیمت‌ها بسیار یکنواخت‌تر از گذشته شد و سود ماهیگیران به طور میانگین ۸ درصد افزایش یافت. از طرف دیگر، قیمت برای مصرف‌کنندگان ماهی نیز حدود ۴ درصد کاهش یافت. علاوه بر اینها، تعداد ماهی‌های فروخته‌نشده پس از هر صید تقریبا به صفر رسیده بود. با اعلام نتایج این پژوهش یک شرکت غیردولتی در چنای، شهر دیگری در هند، مشغول به کار شد و با راه‌اندازی شبکه‌ای به نام «دوست ماهیگیر» اطلاعات و تلفن همراه را به صورت رایگان به ماهیگیران عرضه کرد.
اگرچه دستگاه‌های تلفن همراه، در عرصه اطلاع‌رسانی سکان‌دار هستند، روش‌های سنتی دسترسی به اینترنت از طریق رایانه‌ها نیز مدل‌های خلاقانه‌ای ارائه می‌کنند. به عنوان مثال مرکز فناوری اطلاعات در ایالت کرالای هند، کیوسک‌های اینترنتی (این کیوسک‌ها «آکشایا» نامیده می‌شوند) در قسمت‌های مختلف مناطق فقیر قرار دادند. به این ترتیب افراد فقیر به اینترنت دسترسی پیدا کرده بودند و اطلاعات بازار در اختیار آنها قرار گرفت. از این طریق بسیاری از مشارکت‌های اقتصادی میان دولت کرالا و کارآفرینان خرد برقرار شد که منافع زیادی در بر داشت.
از منظر «امور مالی»، برخی شرکت‌های تلفن همراه فعالیت‌هایی را به راه انداخته‌اند. در سال ۲۰۰۷ در کنیا، طرح استفاده از تلفن همراه برای تراکنش‌های بانکی راه‌اندازی شد و طبق گزارش‌ها، تقریبا ۵۰ درصد افراد اعمال بانکی خود را با استفاده از تلفن همراه شخصی انجام می‌دهند. تلاش‌های مشابهی در این زمینه در کشورهای دیگر نظیر هند، افغانستان، تانزانیا و هائیتی صورت گرفته است. آنها خدماتی را از طریق تلفن همراه ارائه می‌کنند که از طریق آن مردم را تشویق می‌کنند تا تراکنش‌های بانکی خود را با سرعت و صرف هزینه کمتری انجام دهند. اما سوال اینجا است که چند نفر از ما تصور می‌کردند در کشوری مثل کنیا بتوان بستری مناسب برای اجرای نوآوری‌های خدمات مالی ایجاد کرد، و این موضوع سرلوحه بسیاری از کارآفرینان در سایر کشورها شود؟ چه کسی باور داشت دسترسی به خدمات بانکی در بازار کنیا راحت‌تر از آمریکا شود؟
تا چندی پیش، رایج‌ترین روش دسترسی کارآفرینان خرد به پول از طریق قرض گرفتن از بانک‌ها یا افراد مربوطه بود. به این ترتیب وام‌های زیادی در اختیار آنها قرار می‌گرفت که از آن برای عبور از بحران‌های اقتصادی، خرید تجهیزات، ایجاد کسب‌وکار جدید و غیره بهره می‌جستند. این امر با استفاده از خدمات تلفن همراه، نظیر آنچه در کنیا ارائه شد، بسیار راحت‌تر انجام می‌گیرد و کارآفرینان خرد تمایل بیشتری به استفاده از این نوع خدمات دارند. علت این امر تنها سرعت بالا و راحتی کار با موبایل برای دریافت کمک-هزینه مالی نمی‌باشد. اکثر افراد علاقه دارند که به دوستان، آشنایان و اقوام خود بدهکار باشند تا اینکه به یک فرد یا شرکت غریبه. بنابراین، از طریق تلفن همراه و شبکه‌هایی که افراد مختلف در آنها عضویت دارند و گروه‌های دوستی تشکیل می‌دهند، می‌توانند به هنگام نیاز از همان افراد گروه دوستی خود درخواست وام و کمک مالی کنند.

نگاهی به آینده
اگرچه کارآفرینان خرد، اولین افرادی هستند که از این نوآوری‌ها در زمینه‌های دسترسی به مهارت‌ها، اطلاعات و پول بهره‌مند می‌شوند، با این وجود، این تلاش‌ها مورد علاقه بسیاری از افراد در قشرهای دیگر است. مثلا کارآفرینان خرد در کنیا که در اثر انجام پروژه‌های ذکرشده کسب‌وکارشان رونق بیشتری یافته بود می‌توانستند هزینه بیشتری را صرف تحصیل فرزندان خود کنند (رضایت بیشتر گروه کودکان). از طرف دیگر با رشد کارآفرینان خرد، آنها قادر خواهند بود افراد بیشتری (کسانی که به شغل‌های ثابت تمایل دارند و تحمل استرس‌های ناشی از داشتن یک شغل شخصی را ندارند) را به استخدام خود درآورند. همچنین به این ترتیب مشتری‌های کارآفرینان خرد -چه مشتریان محلی و چه آنهایی که در فواصل دور می‌باشند- از محصولات و خدمات بهتری برخوردار خواهند شد. بانک‌ها که در گذشته اعتنایی به این قشر نداشتند، اکنون آنها را یکی از بهترین مشتری‌های خود می‌دیدند. همچنین پیشرفت هرچه بیشتر کارآفرینان خرد، قدرت آنها برای عضویت در اقتصاد رسمی کشور را نیز افزایش می‌دهد و در نتیجه در پرداخت مالیات‌ها که پیشرفت جامعه را در پی دارد تواناتر خواهند بود.
با این توصیفات دفعه بعد که در بازار یک کشور درحال توسعه قدم می‌زنید تحولی جهانی را در پس همهمه‌ها و شلوغی‌های آنجا مشاهده خواهید کرد. اگر نوآوری‌های آینده بتواند موانع موجود بر سر راه پیشرفت کارآفرینان خرد را از بین ببرد، شما می‌توانید چرخ‌های توسعه اقتصاد را که با سرعت در حال حرکتند در پیش چشمانتان ببینید.
مترجم: بهزاد بهمن نژاد

چرا مدیران باید در کار تیمی تجدیدنظر کنند؟

دوره MBA و DBA

منبع: Forbes
با اینکه نشریات دانشگاهی و کتب کسب‌وکار مملو از تیترهایی است که به تیم و کار تیمی و اعضای تیم اختصاص یافته، امی ادمونسون، استاد مدرسه کسب وکار هاروارد تصور می‌کند که بسیاری از افراد ممکن است برداشت اشتباهی از کار تیمی داشته باشند. ادمونسون می‌گوید: «من فکر می‌کنم که تیم‌ها تنها راه حل موجود برای پیش بردن کارها نیستند. برای نیروی کار در قرن ۲۱ ایجاد تیم‌های باثبات که ابتدا برنامه‌ریزی کنند و بعد این برنامه‌ریزی‌ها را اجرا کنند، غیرعملی است. همکاری و تعامل بسیار ضروری است، اما در سازمان‌های فعال و متحرک اتفاق می‌افتد، نه تیم‌هایی که ساکن‌اند.»

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

ادمونسون در کتاب جدید خود تحت عنوان «کار تیمی: سازمان‌ها چگونه یاد می‌گیرند، نوآوری می‌کنند و در اقتصاد دانش محور به رقابت می‌پردازند»، می‌گوید که بقا در فضای اقتصادی امروز نیازمند ایجاد یک تحول اساسی در نحوه تفکر و استفاده ما از کار تیمی است.
ادمونسون کار تیمی را به مدت دو دهه مورد مطالعه قرار داده است. به گفته او، از آن زمان ما شاهد تیم‌هایی بوده‌ایم که ثبات، طراحی و ترکیب خوبی نداشتند و این به ماهیت کار برمی‌گردد که نسبت به گذشته متغیرتر است. به عنوان ابزاری برای انجام کار، باید برفرآیندهای میان فردی و دینامیک‌هایی تمرکز کنیم که بین افراد اتفاق می‌افتد.
این به این معنی است که افراد باید در کار تیمی کارآیی داشته باشند؛ یعنی با هم در تماس باشند، سرعت کار را بالا ببرند و تلاش کنند بدون برنامه‌ریزی اولیه پیشرفت کنند. همچنین در کار تیمی باید این توانایی را داشته باشید که آنچه را می‌دانید به دیگران بیاموزید.
کار تیمی با ایده ایجاد یک تیم کارآمد برای انجام یک وظیفه خاص، تفاوت زیادی دارد. کار تیمی دینامیک است و یادگیری و اجرا در آن همزمان اتفاق می‌افتد. به گفته ادمونسون، کار تیمی موتور یادگیری سازمانی است.

از تئوری تا عمل

ادمونسون در کتاب خود مدیران را مخاطب قرار می‌دهد تا دیدگاه خود را از کار تیمی تغییر دهند. مثال‌هایی که او در تحقیق خود از دنیای واقعی بیان کرده، مفهوم نظر او را به خوبی نشان می‌دهد و او استراتژی‌ها و راهکارهایی عملی را برای انواع سازمان‌ها در اندازه‌های مختلف ارائه می‌دهد تا آنها بتوانند کار تیمی موثر را عملی کنند.
ادمونسون معتقد است شناخت اثر دینامیک‌های میان فردی بسیار حیاتی است. این روزها بیش از پیش ثابت می‌شود که مشکلات مهم مربوط به محیط زیست، شهرها و سلامتی انسان، بدون تعامل منظم انسان‌ها، حل شدنی نیستند.
ادمونسون برای تشریح این موضوع، مثالی را در مورد انجام سی تی اسکن در بیمارستانی مطرح کرد که فرآیند آن چهار روز طول کشید؛ کاری که باید تنها دو ساعت زمان می‌برد. تک تک کارمندان بیمارستان به قدری ماهر بودند که وظایف خود را به نحو احسن انجام می‌دادند، اما به دلیل سیستم سلسله مراتبی بیمارستان و ساختار فردی آن، این اتفاق افتاد.
راهکار جلوگیری از چنین مشکلاتی به گفته ادمونسون، یک فرآیند تیمی است که تک تک افراد آن باید شناخت عمیقی از وابستگی نقش‌های خود داشته باشند. این شناخت به طور طبیعی باعث می‌شود بین افراد قدیمی تیم هم ارتباط مداومی برقرار شود.
انگیزه ایجاد رابطه بین افراد باید از سطوح بالاتر به وجود آید. به گفته ادمونسون، «وظیفه شما به عنوان مدیر نیروی کار متخصص، اما با سیستم انفرادی این است که تصویر کلی موضوع را در نظر بگیرید و فرهنگی ایجاد کنید که به موجب آن، مهارت‌ها و دانش نیروی کار مرتب مطرح شود.»
ادمونسون می‌گوید: بخش‌های مختلف کاری به اهمیت اظهار نظر در جمع پی برده اند. «حتی می‌توان گفت اگر افراد به اظهار نگرانی هایشان در مورد احتمال شکست مدل‌ها و محصولات بی‌میلی نشان نمی‌دادند، وسعت بحران مالی جهانی کمتر می‌شد.» این موضوع به مدیران بستگی دارد تا فضای امنیت روانی مناسب را برای غلبه بر این بی‌میلی‌ها ایجاد کنند.
اما وادار کردن کارمندان به اظهار علنی نظراتشان کار ساده‌ای نیست. واقعیت سیستم‌های اجتماعی سلسله مراتبی این است که افراد در نقش خود ثابت شده‌اند و نظراتی را که فکر می‌کنند گفتنشان خطرناک است یا اظهار مخالفت با مدیران ارشد را اصلا بیان نمی‌کنند. مدیریت می‌تواند بخشی از مشکل باشد، بدون اینکه حتی از آن اطلاع داشته باشد.
ادمونسون می‌گوید «افرادی که در سمت‌های خود قدرتی نسبی دارند، معمولا به طور غیرعمدی پیام‌هایی را تقویت می‌کنند که در مدل‌های ذهنی ما به شدت ریشه دارند.» مبارزه با این موضوع، نیاز به تلاشی آگاهانه دارد و باید این پیام‌ها را بیرون کرد. «در دنیای دینامیک، غیرقابل پیش‌بینی و اغلب مبهم امروز، شکست اجتناب ناپذیر است. مدیران باید
همان طور که شکست‌های خود را می‌پذیرند، شکست کارمندانشان را هم بپذیرند. بی‌فایده‌ترین کاری که یک مدیر می‌تواند انجام دهد این است که در برابر شکستی که ناشی از یک نیت خوب بوده، رفتار تنبیهی سختگیرانه‌ای اتخاذ کند.» البته سختگیر نبودن به معنی نرم رفتار کردن هم نیست. ادمونسون تاکید می‌کند که «امنیت روانی این نیست که رفتارتان مطلوب باشد و کارمند را راحت بگذارید، بلکه یعنی جسارت داشته باشید که دیگران را راهنمایی کنید، از یکدیگر انتظارات بالا داشته باشید و بدانید که ابهام و ریسک، مثل شکست‌های گاه و بیگاه، بخشی از کار هستند.» چالش یک مدیر این است که فضایی ایجاد کند که امنیت روانی، پاسخگویی و فشار برای انجام بهترین کار ممکن، با هم وجود داشته باشند.
«ما در دنیای جدیدی به سر می‌بریم و مدل‌های مدیریتی قدیمی دیگر متناسب نیاز ما نیستند. سازمان‌هایی که خود را با این موضوع وفق نمی‌دهند، در مقایسه با رقبای خود، دوام کمتری خواهند داشت.»
مترجم: مریم رضایی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

آیا می‌شود همه‌ تامین‌کنندگان را شناخت؟

دوره MBA و DBA

منبع: Financialtimes
بحران گوشت اسب در اروپا دیدگان متخصصان کسب‌و کار را متوجه پیچیدگی زنجیره‌های تامینی کرده است که چندین تامین کننده و کشور را شامل می‌شود. جازدن گوشت اسب به جای گوشت دام باعث بروز بحرانی در انگلستان و فرانسه شد و سران این کشورها را به برگزاری نشست اضطراری سران واداشت.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

بحرانی که محصول یک تبانی بین‌المللی بود و باعث شد مردم این کشورها در خرید این نوع گوشت‌ها تجدید نظر کنند. با اینکه گفته می‌شود این گوشت‌ها از بازار جمع‌آوری شده است، همچنان کسی نمی‌تواند از گوشتی که به صورت فرآوری‌شده و بسته‌بندی شده می‌خرد، مطمئن باشد. شاید افزایش قیمت غذا علت اولیه‌ قرار گرفتن گوشت اسب در سبد غذایی مردم است؛ اما زنجیره تامین غذا بسیار پیچیده است و شرکت‌های این حوزه به ناچار باید هر روز تغییر برخی از تامین‌کنندگان خود را در دستور کار قرار دهند. به گفته‌ تحلیلگر صنعتی، لویس لوکاس، به علت تعدد و گستردگی مواد اولیه، ردیابی مواد در زنجیره تامین بسیار دشوار می‌نماید. اما این رسوایی، بحرانی در صنعت غذای آماده ایجاد کرده به طوری که یک سوم مشتریان دیگر مواد گوشت فرآوری‌شده نمی‌خرند؛ ضمن آنکه شرکت‌ها به ناچار باید آزمایش DNA اسب را در همه موارد انجام دهند و این آزمایش به حاشیه قیمت این محصولات می‌افزاید. بنابراین، این صنعت با دوگانگی پایین نگه داشتن قیمت و بازسازی اعتماد مردم مواجه است. اما آیا شرکت‌ها می‌توانند حتی با فنون پیشرفته‌ مدیریتی آنچه را که هر کدام از تامین‌کنندگان خرد انجام می‌دهند، ردیابی کنند؟ سه متخصص به این امر پاسخ می‌گویند. ۱. باب لوتز، مدیر موفق و قائم مقام پیشین جنرال موتورز: یک زنجیره‌ تامین پیچیده، معادل سازمانی یک ارگانیسم زنده‌ پیچیده است که در آن هر عنصر که یک کارکرد تخصصی را دارد ولی در درون به شکلی با هم‌زیستی با سایر اعضا در تلاش هستند؛ اما افزایش تعداد این عناصر خطر را بالا می‌برد. در صنعت خودرو، قصور در تولید محصول تقریبا هیچ گاه در نتیجه‌ خطای مهندسی خود تولیدکنندگان ایجاد نمی‌شود، بلکه به‌وسیله‌ انحراف در مواد یا فرآیندهایی صورت می‌گیرد که تامین‌کنندگان سطح ۱ و سطح ۲ و حتی تامین‌کنندگان خرده‌پا در سطح سوم ایجاد کرده‌اند و هیچ چاره‌‌ای برای حذف همیشگی آنها وجود ندارد. در صنعت و کشاورزی مدرن شکست در سرمایه‌گذاری بر اثربخشی زنجیره‌ تامین جهانی هم از نظر هزینه و هم از نظر کیفیت باعث عدم رقابت‌پذیری بنگاه‌ها می‌شود. حداکثر کاری که در این باره می‌توان انجام داد تخمین مخاطره است. جایاشانکار سوامیناتان، استاد دانشگاه کارولینای شمالی: در اکثر مواقع آنچه باعث مسائلی همچون رسوایی اخیر می‌شود، پیچیدگی زنجیره‌های تامین نیست، بلکه فقدان مدیریت کارآمد است. سازمان‌ها باید فرآیندها، کیفیت و استانداردهای مقرراتی خود را از آغاز پایش کنند. فقدان هوشیاری و تنوع در خصوص استانداردها در سراسر جهان ممکن است شرکای جدید را وادار کند که رویکردهایی قابل پرسش اتخاذ کنند؛ اما سازمان‌ها می‌توانند با کمک به شرکای جدید جهت اتخاذ روش مناسب در اداره‌ کسب‌وکار از مخاطرات عمده اجتناب کنند. در حال حاضر الگویی در شرکت‌های پیشرو صنایع غذایی برای پایش تامین‌کنندگان در سطوح خردتر در حال شکل‌گیری است. مثلا بهترین سازمان‌ها از تامین‌کنندگان مستقیم خود مستنداتی را در خصوص تامین مواد برای جلوگیری از مشکل درخواست می‌کنند. تیم پاین، تحلیلگر و معاون پژوهش‌های زنجیره‌ تامین در گارتنر: نمونه‌های متعددی از زنجیره‌های جهانی وجود دارد که محصولاتی با کیفیت تحویل مشتریان می‌دهند؛ اما روش‌های مدیریتی باید در خصوص شرکای تجاری کلیدی خارجی انجام گیرد. مشاهده‌پذیری از آغاز زنجیره‌ تامین تا انتهای زنجیره که به دست مشتری می‌رسد، ضروری است. این مشاهده‌پذیری نه تنها سفارش‌ها و موجودی کالا را باید در بر داشته باشد، بلکه کیفیت و تطبیق محصول با استانداردها، هزینه‌های آن و نیازمندی‌های آن در آینده و حتی تحلیل ریسک را هم باید در نظر بگیرد. مدیریت موفق یک زنجیره‌ تامین پیچیده نیازمند دیدگاهی روشن با پشتیبانی استراتژی و حمایت نرم‌افزاری مناسب از زنجیره‌ تامین است. در زنجیره‌های تامین گسترده و چندسطحی همانند تهیه‌ غذا، به کارگیری فناوری‌های تازه‌ رایانه‌ای مبتنی بر رایانش ابری برای پایش اثربخش فرآیندها ضروری به نظر می‌رسد.
مترجم :معصومه عشوری مقدم

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

رهنمون‌هایی برای تداوم دوران مدیریت‌تان

دوره MBA و DBA

منبع: Forbes
نخستین روزها، هفته‌ها و ماه‌های مدیریتی هر فردی مملو از بیم‌ها و امیدهاست و معیاری برای محک‌زدن مدیر تازه منصوب شده به‌حساب می‌آید. در همین دوران هم هست که مدیران مرتکب اشتباهاتی می‌شوند که می‌تواند به بهای برکناری‌شان و یا حداقل زیر سوال رفتن انتصاب آنها به عنوان مدیر تمام شود. آنچه در این میان می‌تواند شرایط را به نفع مدیر تغییر دهد، استفاده او از رهنمون‌ها و روش‌هایی است که فعالیت‌های مدیریتی‌اش را به مسیر درستی هدایت کنند و موجب ثبات و آرامش کاری مدیر شوند. با این همه، رهنمون‌ها و راهکارهای ساده اما کاربردی خاصی وجود دارند که پیروی از آنها می‌تواند به تحقق این هدف کمک کند که به شش مورد از آنها در ادامه اشاره خواهد شد.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

درس اول: از دیگران سوال بپرسید
از قدیم گفته‌اند: «سوال پرسیدن عیب نیست، بلکه ندانستن عیب است.» مدیران تازه‌کار معمولا در برابر سوال پرسیدن از دیگران، به‌ویژه کارکنان مقاومت می‌کنند و طوری وانمود می‌کنند که گویی از همه‌چیز خبر دارند. این مقاومت بی‌منطق مدیران تازه‌وارد هنگامی خطرناک‌تر می‌شود که مدیر مذکور، قبلا در آن شرکت کار نمی‌کرده و کاملا با شرایط آنجا غریبه است. تداوم مقاومت مدیر در برابر پرس و جو کردن از زیردستان در چنین حالتی به‌طور حتم به شکست و ناکامی او منجر خواهد شد. پس در ماه‌های اول مدیریت‌تان تا آنجایی که ممکن است و از هر کسی که در اطرافتان حضور دارد، سوال بپرسید و اطلاعات جمع کنید، چراکه رمز موفقیت شما در عرصه مدیریت به همین اطلاعات بستگی دارد.

درس دوم: شما باید تعیین‌کننده باشید
تا پیش از اینکه به مقام مدیریت برسید، معمولا دیگران به شما دستور می‌دادند و شما اجرا می‌کردید، درحالی‌که بعد از مدیر شدن، این شما هستید که تعیین کننده‌اید و باید به دیگران دستور بدهید. علاوه‌بر این، به عنوان مدیر باید خط‌مشی‌های مجموعه تحت مدیریتتان را خودتان تعیین و به کارکنان ابلاغ کنید. این کاملا اشتباه است که مدیران در این زمینه سهل انگاری کنند و تعیین خط‌مشی‌ها را به کارکنان واگذار کنند. نوآوری و خلاق بودن در این زمینه می‌تواند جایگاه شما را در میان کارکنان ارتقا دهد و به آنها ثابت کند با مدیری قابل‌اعتماد و مقتدر روبه‌رو هستند که اختیار امور را در دستانش دارد.

درس سوم: همیشه تشنه یادگیری باشید
استیو جابز بزرگ در سخنرانی معروفش در جمع دانشجویان دانشگاه استنفورد جمله‌ای را گفت که می‌تواند سرلوحه هر مدیری باشد و آن جمله این است: «در راه علم تشنه و نادان باش.» مدیران تازه‌کار و جوانی که به‌تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و به جدیدترین دانش مدیریتی آکادمیک مجهز هستند، به اشتباه خود را از یادگیری بیشتر و مستمر بی‌نیاز می‌بینند و به دانسته‌های قبلی خود بسنده می‌کنند، درحالی که این کار اشتباه بسیار مهلکی است که از اغلب مدیران جوان سر می‌زند. واقعیت آن است که دانش آکادمیک تفاوت‌های بسیاری با دانش عملی دارد و تمرکز انحصاری بر هرکدام از آنها می‌تواند آسیب‌زا باشد. به همین دلیل هم هست که اغلب مدیران موفق را کسانی تشکیل می‌دهند که در راه کسب دانش جدید همیشه تشنه و مشتاق هستند. مطالعه کردن، شرکت در کلاس‌های ضمن خدمت و کنفرانس‌های تخصصی می‌تواند ارتقای سطح دانش و یادگیری دائمی مدیران را تضمین کند.

درس چهارم: بدانید که همه کارها را نمی‌توان یک روزه انجام داد
مدیران تازه‌نفس و پرانرژی معمولا دوست دارند به صورت ضربتی و خیلی سریع همه مشکلات را حل کنند و برای ایجاد تغییرات عجله زیادی دارند. این سرعت‌عمل اگر در حد متعادلی صورت پذیرد، می‌تواند به تکاپو و چابکی سازمانی منجر شود، اما اگر با شتاب بیش از حد همراه شود، نه‌تنها مفید نخواهد بود، بلکه به نوعی سردرگمی و بی‌برنامگی در سازمان دامن می‌زند. این مدیر یک مجموعه است که ریتم و روند حرکتی آن مجموعه را تعیین می‌کند و چنانچه این ریتم بیش از حد تند یا کند باشد مشکلات متعددی گریبانگیر مجموعه خواهد شد. در بسیاری از سازمان‌های چابک نیز گاهی نیاز است کمی درنگ کرد و به عملکرد گذشته نگاهی انداخت و پس از مشخص شدن نقاط قوت و ضعف به سمت افق‌های آینده حرکت کرد.

درس پنجم: شاد باشید و کارکنان‌تان را شاد نگه دارید
شاید کمی شگفت‌آور باشد؛ اما واقعیت آن است که یک مدیر موفق، مدیری است که هم خودش شاد و سرزنده است و هم کارکنانش را شاد می‌سازد و شاد نگه می‌دارد. شادی در کار یکی از مهم‌ترین عوامل سازنده و تقویت کننده بهره‌وری در کار به‌حساب می‌آید و این وظیفه مدیران است که شادی را به محیط کار تزریق کنند، به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که تاکید بیش از حد مدیران تازه‌کار بر جدیت در محیط کار و خودداری از خندیدن و شاد بودن در کار به خاطر جلوگیری از سوءاستفاده کارکنان، رویکردی نادرست و کوته‌بینانه‌ای است که باید تغییر پیدا کند.

درس ششم: همیشه در دسترس باشید
مدیر خوب و موفق کسی است که همیشه و به آسانی دردسترس کارکنانش باشد. وجود دسترسی آسان و نامحدود کارکنان به مدیری که به‌تازگی وارد یک مجموعه شده است می‌تواند پیامدهای مثبت بسیاری داشته باشد، از جمله اینکه اطلاعات قابل‌توجهی از طرف کارکنان به مدیر می‌رسد که به او در کسب اطلاع از شرایط موجود کمک می‌کند و از سویی دیگر موجب آب‌شدن یخ رابطه بین کارمندان با مدیر ناشناخته و غریبه‌ای که به‌تازگی بر صندلی مدیریت شرکت تکیه‌زده، می‌شود. پس در نخستین هفته‌ها و ماه‌های ورودتان به یک شرکت جدید به عنوان مدیر حتما از سیاست درهای باز استفاده کنید و در صورت گرفتن بازخوردهای مطلوب آن را تمدید کنید.
مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

سرمایه‌ انسانی، منبعی برای نوآوری‌ و احیای استراتژیک سازمان

دوره MBA و DBA

سرمایه‌های انسانی یکی از مهم‌ترین اجزای سرمایه‌های فکری در سازمان هستند، زیرا این دارایی‌ها علاوه بر اینکه منبع اصلی خلاقیت محسوب می‌شوند، در واقع در حکم دانشی ضمنی و یکی از عوامل حیاتی اثرگذار بر عملکرد هر شرکت هستند. اما باید توجه داشت که وجود این دارایی‌های دانش‌محور به تنهایی در تحقق عملکرد یک شرکت کافی نیست و هدف شرکت‌ها باید تبدیل دانش ضمنی به دانش صریح برای تمامی سطوح سازمان باشد، در غیر این‌صورت امکان خلق هیچ‌گونه ارزش سازمانی وجود نخواهد داشت.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

همچنین سرمایه انسانی ترکیبی، تجمعی از دانش عمومی و حرفه‌ای کارکنان و توانایی‌های رهبری، حل مسأله و ریسک‌پذیری است. از این تعریف مشخص می‌شود که سنجش این نوع سرمایه بسیار دشوار است. سرمایه انسانی، خلاقیت عملیاتی دارایی‌های مشهود (تجهیزات و ابزارها) را ارتقا داده و دارایی‌های نامشهود را فعال می‌سازد. در شرکت‌های موفق به منظور افزایش و بهبود بینش، توانایی‌ها و تجربیات برای رقابت در محیط متغیر امروزی، سرمایه‌گذاری کلانی روی کارکنان صورت می‌گیرد. سرمایه‌ انسانی تحت‌عنوان دانش فردی، مهارت‌ها، توانایی‌ها وتجارب موجود در کارکنان یک سازمان برای خلق ارزش و حل کردن مسائل کسب‌وکار تعریف شده است. بیشتر نظریه‌پردازانی که سرمایه‌های انسانی را هدف تحقیق خود قرار داده‌اند، آن را در سطح فردی در نظر گرفته و به نوعی آن را ترکیبی از دانش، مهارت، هوش و استعداد افراد دیده‌اند (بدون در نظر گرفتن آنچه که در بافت شرکت موجود است). به‌عنوان مثال، پنینگ و همکارانش، سرمایه‌های انسانی یک شرکت خدماتی تخصصی و حرفه‌ای را عبارت از دانش و مهارت‌های متخصصان آن شرکت دانسته که برای ارائه خدمات حرفه‌ای از آنها استفاده می‌کنند.

تجربه نشان داده است افزایش توانایی‌ها و قابلیت‌های کارکنان دارای اثرات مستقیمی روی نتایج مالی شرکت بوده و سرمایه انسانی با عملکرد شرکت رابطه مستقیمی دارد. بونتیس جوهره سرمایه‌های انسانی را هوش خالص اعضای سازمان دانسته است. سرمایه انسانی شالوده سرمایه فکری را تشکیل می‌دهد و عنصر اصلی برای اجرای کارکردهای مربوط به سرمایه فکری است. این سرمایه نمایانگر یک منبع مستمر تجدید و نوآوری برای سازمان محسوب شده که توانایی درک موضوعات را داشته و قادر است از تجاربی که کسب می‌کند، مزیت بیافریند. از نظر اسمیت، سرمایه انسانی مجموعه‌ای از دانش، توانایی و تجارب کارکنان یک شرکت است که به‌طور گذرا و کوتاه‌مدت در ساعات اداری در اختیار شرکت قرار می‌گیرد.

سرمایه انسانی اشاره به ارزش تجمیعی سرمایه‌گذاری در تعلیم و تربیت، آموزش، قابلیت‌ها و آینده کارکنان دارد که این آموزش‌ها به دو شکل صورت می‌گیرد: ۱- آموزش‌هایی که فرد از طریق یادگیری رسمی به‌دست می‌آورد و ۲- آموزش‌هایی که فرد از یادگیری از دیگران و به‌صورت تجربی می‌بیند.سرمایه فکری کارکنان یک سازمان از طریق شایستگی‌ها و طرز فکرها و زیرکی‌های فکری تولید می‌شود. این شایستگی‌ها شامل مهارت‌ها و تحصیلات و طرز تفکر کارکنان است که اجزای رفتاری کارکنان را پوشش می‌دهد. زیرکی فکری یک فرد را قادر می‌سازد تا عملیات را تغییر دهد و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای را برای حل مشکلات سازمانی ابداع کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سازمان موفق در بلندمدت یادگیری سازمانی است که ایجاد و رشد آن عموما از طریق برنامه‌های رشد و آموزش رسمی (T&D) تسهیل می‌شود. به همین دلیل، تحقیق در زمینه T&Dبه یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمینه مدیریت تبدیل شده است. T&D فرآیند بسیار پیچیده‌ای بوده و تاکنون نتایج حاصل از آن به درستی درک نشده است، از این‌رو مطالعات زیادی در زمینه ارزیابی نتایج حاصل از T&D در سازمان‌ها صورت گرفته است. از مهم‌ترین نتایج حاصل از T&Dاثرات حاصل از آن روی افزایش سرمایه‌های انسانی سازمان است. این گمان می‌رود که این فرآیند اثر مستقیم و مثبتی روی سرمایه‌های انسانی دارد، چراکه به‌صورتی مستقیم با کیفیت نیروی کار موجود در سازمان مرتبط است. با اجرای برنامه‌های T&Dکارکنان می‌توانند مهارت‌هایشان را به‌روز کرده و دانش مرتبط با کارشان را بهبود ببخشند. سرمایه‌ انسانی منبعی برای نوآوری‌ها و تجدید استراتژیک یک شرکت است و میزان مفید ‌بودن آن بستگی به چگونگی استفاده موثر شرکت از آن‌ دارد. گوتری و همکارانش در سال ۲۰۰۳، انگیزش کارکنان را به‌عنوان یکی از شاخص‌های مهم سرمایه انسانی نام بردند. انتظار می‌رود زمانی که انگیزش در کارکنان بالا می‌رود، خلاقیت و نوآوری آنها نیز افزایش یابد. انگیزش در کارکنان می‌تواند از طریق فاکتورهای مالی یا غیرمالی زیاد شود. از سوی دیگر ارزش نهادن به شأن افراد نیز از جمله مواردی است که سهم زیادی در هویت بخشی و دادن روحیه اعتمادبه‌نفس به کارکنان داشته و نقش زیادی در کمک به کارکنان در جهت استفاده مناسب از توانایی‌هایشان دارد.
بدون شک سرمایه‌ انسانی نمی‌تواند برای همیشه توسط شرکت تحت کنترل و حاکمیت دربیاید و این امکان میسر است که سرمایه‌های انسانی از یک سازمان جداشده و توسط رقبا جذب شوند. در نتیجه، سازمان‌ها نه‌تنها بر سرمایه‌گذاری در افزایش توانایی‌های سازمانی توجه دارند، بلکه حداکثر تلاش را در جهت حفظ آنها می‌کنند. این سرمایه از نظر فردی می‌تواند به دو دسته سخت و نرم تقسیم شود. شایستگی کارکنان بخش سخت سرمایه‌های انسانی محسوب شده و شامل دانش، مهارت‌ها، استعداد و ابتکار کارکنان است و در بین آنها دانش و مهارت کارکنان بالاترین نقش را دارد.

دانش: شامل دانش فنی و تئوری‌های دانشگاهی است.

مهارت‌ها: توانایی کارکنان در تکمیل ماموریت‌های کاری است و عمدتا از طریق عمل کردن به‌دست می‌آید، مخصوصا مهارت‌های ضمنی که به‌صورتی شفاف نمی‌توان آنها را بیان کرد. نگرش‌های کارکنان، بخش نرم سرمایه‌های انسانی است و شامل نوآوری کارکنان در کار و رضایت از شغل‌شان است و به‌عنوان پیش‌نیازی برای کارکنان محسوب می‌شود که از این طریق شایستگی‌هایشان را بالا ببرند. شرکت‌های بزرگ دنیا امروزه روی نگرش‌های کارکنان جدید با آنچه که باید باشد، تاکید می‌کنند.
الهه شیرخدا

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

رویارویی کسب‏ و‏کارهای کوچک با کلان‏ داده

دوره MBA و DBA

منبع: HISCOX
کلان‌داده و وقایع و تحولاتی که روزانه در اطراف ما اتفاق می‏افتند، برای بسیاری از کسب‏وکارهای کوچک نگران‏کننده هستند. در باور شرکت‌های کوچک، روبه‌رو شدن با این هجمه اطلاعاتی مستلزم دستگاهی با توان پردازشی بسیار قوی است، درست مثل دستگاه بزرگی که در فیلم Billion Dollar Brain به نمایش گذاشته شده و روز و شب به کمک الگوریتم‏های پیچیده مشغول پردازش داده‏ها است.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

اما بهره‏برداری از کلان‏داده لزوما به این شکل انجام نمی‏شود. کلان‏داده اقیانوسی از اطلاعات بالقوه و مفید است و شما می‏توانید حتی با فرو بردن نوک انگشت خود در آن، از این اطلاعات بهره‏مند شوید. تجزیه و تحلیل کلان داده فرآیند بررسی مجموعه‏های بزرگ اطلاعاتی است که شامل انواع متنوعی از داده‏ها هستند و برای کشف الگوهای پنهان، همبستگی ناشناخته، روند بازار، ترجیحات مشتری و سایر اطلاعات مفید پیرامون کسب‏وکار به‌کار گرفته می‏شوند.

کلان‌داده پنهان کسب‏وکار خود را کشف کنید

کسب‏وکارهای نوپا برای شروع، بهتر است نگاهی به کلان‌داده کسب‏وکار خود بیندازند. اطلاعات بسیار زیادی که در بهبود عملکرد مفید هستند در بطن کسب‏وکار نهفته است. اطلاعاتی که در قالب فایل‏های دیجیتال در رایانه‏های شخصی کارکنان مختلف ذخیره شده‏اند یا در پوشه‏هایی روی قفسه‏ها خاک می‏خورند. برای مثال، یکی از مدیران شرکت می‏تواند با بررسی مقادیر سود و زیان در ۵ سال گذشته، اطلاعات ارزشمندی در خصوص عملکرد کسب‏وکار شامل تغییرات در هزینه‏های عملیاتی یا میزان متوسط فروش به‌دست آورد. جمع‏آوری و بررسی اطلاعاتی که در سیستم‏های کامپیوتری انباشته شده‏اند اغلب شما را به سود بالقوه‏ای می‏رساند.هر وسیله الکترونیکی که برای انجام کسب‏وکار خود از آن استفاده می‏کنید می‏تواند مجموعه قابل‌توجهی از اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد که به بهبود عملکرد کسب‏وکارتان کمک خواهد کرد. اغلب این ابزارهای الکترونیک، اطلاعاتی را در خود ذخیره می‏کنند. به عنوان نمونه یک سیستم تلفنی مدرن منبعی طلایی از داده‏هایی در خصوص خدمات مشتریان است، نظیر میانگین تماس‏های فروش انجام شده از سوی تیم فروش، دفعات و بازه‏های زمانی ارتباط با مشتریان و حتی اطلاعات بسیاری ساده از قبیل زمان پاسخ‏گویی به تماس‏های تلفنی.
اما داده‌ها اغلب به تنهایی بی‏فایده هستند. داده‏ها برای تبدیل شدن به اطلاعات ارزشمند باید پالایش شوند. جمع‌آوری و تحلیل داده‏ها هم مستلزم اتخاذ استراتژی‏های منحصربه‌فردی است تا در نهایت اطلاعات صحیحی تولید و به اشتراک گذاشته شود. این فرآیند معمولا با پرسش‏های رئیس آغاز می‏شود: «می‏خواهیم کارکنان چه بدانند؟ به این منظور، داده‏های موجود چه کمکی به من خواهند کرد؟ این داده‏ها را از کجا پیدا کنم؟» با این حال، با وجود موقعیت‏هایی که دنیای کسب‏وکار این روزها با آن مواجه است، آیا رئیس شما می‏داند چه چیزی ممکن و واقع‏بینانه است؟ به گفته کارلی فیورینا، رئیس پیشین شرکت HP، هدف تبدیل داده به اطلاعات و سپس تبدیل اطلاعات به بینش است. به‌منظور تاثیرگذاری هرچه بیشتر، هر شرکتی به یک مدیر ارشد نیاز دارد تا مسوولیت مدیریت داده را بر عهده بگیرد. همان‌طور که قبلا اشاره شده است این فرد لزوما نباید یک متخصص فناوری باشد؛ فردی که بتواند اهمیت داده‏ها را در رشد کسب‌وکار درک کند و در بخشی از وظایف خود مسوولیت نظارت بر جمع‌آوری، امنیت، تحلیل و توزیع اطلاعات به واحدهای مختلف را بر عهده بگیرد.

استفاده از کلان‌داده در کسب‏وکارهای کوچک

اما به نظر شما بهره‏برداری از کلان‏داده چه مزایایی برای کسب‏وکارهای کوچک دارد؟ ما در عصر کلان داده زندگی می‏کنیم و خواه یا ناخواه در گسترش آن نقش داریم. شرکت‌های کوچک نباید تصور کنند قادر خواهند بود در فرآیند پیشبرد کسب‌وکار، کلان داده را به‌راحتی نادیده بگیرند. اگر شرکت شما بخشی از یک زنجیره تامین است پس شک نکنید که شرکت‌های بزرگی که کالاو خدمات به آنها ارائه می‏کنید از رویکردهای تحلیلی برای بررسی عملکرد گذشته و فعلی خود و رقبایشان (و البته کسب وکار شما) استفاده می‏کنند، بنابراین اگر به این نتیجه رسیده‏اید که کلان‌داده از سوی دیگران برای تجزیه و تحلیل کسب وکار شما به‌کار گرفته می‏شود، پس بهتر است حتی برخلاف میل باطنی‏تان انجام تجزیه و تحلیل‏های مشابه در خصوص وضعیت کسب وکارتان را شروع کنید. این کار نسبتا آسان است.
به عنوان یک مثال ابتدایی می‌توان به جست‌وجوی سریع شبکه‏های اجتماعی اشاره کرد که می‌تواند تصویری کلی از نگرش‏ها نسبت به کسب‏وکار و نحوه مقایسه قیمت‏ها و خدمات شما با رقبا را در اختیارتان قرار دهد. Google Analytics نیز یکی دیگر از ابزار‏هایی است که از زمان، مکان و چگونگی تعامل مخاطبان با وب‌سایت‏تان خبر می‏دهد.در تئوری، استفاده از کلان‌داده برای کسب‏وکارها ساده به‌نظر می‏رسد. برای یک شرکت بزرگ چالش پردازش داده‏ها از میان میلیون‏ها تراکنش با هدف دست یافتن به نگرش‏هایی کاربردی امری پیچیده است. یک شرکت کوچک در بازه زمانی کوتاه‏تری به اطلاعات مشابه دست پیدا می‏کند. هنگامی که نسبت به استفاده از رویکردهای تجزیه و تحلیل اطلاعات – که اغلب تحت عنوان هوش کسب وکار شناخته می‎شود- تصمیم گرفتید، خیلی زود به توان بالقوه آن در کمک به بهبود عملکرد کسب‏وکارتان پی خواهید برد. امروزه در عصر اطلاعات، کلان‌داده فرصت‏های بزرگی را حتی در اختیار شرکت‌ها و کسب‏وکارهای کوچک قرار می‏دهد.
مترجم: فریبا ولیزاده

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

سندروم‌های مخرب کارکنان که هیچ رئیسی تحمل آن را ندارد

دوره MBA و DBA

منبع: entrepreneur
برای یک کارآفرین، داشتن نیروی کار هم می‌تواند بزرگ‌ترین نعمت زندگی کاری او به‌شمار آید و هم بزرگ‌ترین مانع هستیِ او. اکثر تصمیمات ما در خلال گسترش کسب و کارها، حول این محور است که برای چه کارهایی باید کارمند استخدام کنیم، چه افرادی را باید استخدام کنیم و چگونه باید ضمن خدمت به کارکنان، پاداش اعطا کرده و آنها را مدیریت و ترغیب به‌کار کنیم.در کل سه «سندروم» وجود دارد که بدون شک شما را از کارکنان گریزان می‌کند. در اینجا اشاره می‌کنیم که چگونه آنها را تشخیص دهید و چرا هرگز نباید با آنها کنار بیایید.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

۱- سندروم «این وظیفه من نیست»
احتمالا با این سندروم آشنایی دارید. آیا تا به حال رفتار «صاریغ» را دیده‌اید؟ صاریغ حیوانی است که رفتار دفاعی عجیبی دارد. زمانی که این حیوان مورد تهدید قرار بگیرد خود را به مردن زده و با بوی بدی که از خود متصاعد می‌کند، وانمود می‌‌کند حیوانی مرده با جسدی متعفن است و به این وسیله حیوانات تهدیدکننده را از خود دور می‌کند. مثلی در مورد این حیوان وجود دارد که می‌گوید رفتار صاریغ ممکن است در محل زندگی‌اش جواب دهد، اما اگر بخواهد این کار را در وسط یک جاده انجام دهد، خواهد مرد. تقریبا همه با چنین الگوی رفتاری آشنا هستیم، زیرا همه این تجربه را داشته‌ایم یا کارکنانی را می‌شناسیم که بسیار مصمم بوده‌اند افراد ساد‌ه‌لوحی به نظر نرسند که هر وظیفه‌ای که رسما در حوزه کاری آنها نمی‌گنجد را انجام دهند یا زمانی که از آنها سوال می‌شود چرا در رفع یک اشتباه یا شرایط فاجعه بار تلاشی نکرده‌اند، به نوعی پاسخ دهند که «این وظیفه من نیست». تصور کنید اگر هیچ‌یک از کارکنان شما هیچ‌یک از کارهایی که حقیقتا وظیفه آنها نبود را انجام نمی‌دادند، چه اتفاقی می‌افتاد؟ هر زمان که یکی از کارکنان شما در مرخصی است یا به‌دلیل بیماری سر کار نیامده، ماشین به خوبی روغن کاری شده شما دچار اختلال خواهد شد. در این صورت، حجم کاری بیش از انتظار یا بحرانی در پروژه، می‌تواند باعث شود از نظر روحی به هم بریزید و در نهایت دچار سردرگمی شوید. در این صورت با مشکلی بزرگ مواجه خواهید شد. اگر نمی‌توانید این نگرش کارکنانتان را تحمل کنید، بنابراین تاب تحمل این را نخواهید داشت که یکی از آنها از جمله «این وظیفه من نیست» به عنوان دلیلی برای اجتناب از انجام مسوولیت‌ها و وظایف، استفاده کند.

۲- سندروم «این وظیفه من است، در آن دخالت نکن»
ما اغلب این سندروم را با ویژگی تحسین برانگیز «مسوولیت کاری را پذیرفتن»، اشتباه می‌گیریم. این فوق‌العاده است اگر کسی را دارید که مسوولیت پیامد یک وظیفه یا پروژه را می‌پذیرد، اما وقتی آنقدر در این مورد زیاده‌روی می‌کند که به هیچ فرد دیگری حتی اجازه کمک نمی‌دهد، خود و تیم را در بن بستی گیر می‌اندازد. وقتی می‌دانید به دنبال چه هستید، آنچه باید به آن توجه داشته باشید این است که دیگر افراد تیم به پیامدهایی که این فرد «مسوولیتش را بر عهده گرفته»، کمکی نمی‌کنند. وی همچنین اغلب اعتراض خواهد کرد که دیگر افراد تیم، کارها را با استانداردی که مد نظر اوست اجرا نمی‌کنند. این دوباره چیزی است که ما اغلب آن را با ویژگی مثبت «ذهنیت کمالگرا» اشتباه می‌گیریم؛ اینکه عده‌‌ای نتایجی که عده دیگر برای کسب آن تلاش می‌کنند را خراب می‌‌کنند. زمانی که این نگرش را به جای میل به کسب نتایج برتر، نوعی انحصار طلبی ببینید، درمی‌یابید که این نگرش تا چه حد می‌تواند افراد تیم را از پیشرفت و ترقی، باز ‌دارد. همچنین می‌توانید پسرفت در فرآیند کاری یا افت سیستم‌های خود را شاهد باشید، چرا که این فرد هرگز پذیرای آنها نبوده است. حتی متوجه خواهید شد که تا چه حد به این فرد وابسته هستید و این فرد چقدر دانش و مهارت را صرفا در انحصار خود درآورده است. در نهایت مجبور هستید این رفتار او را که در برابر تمامی پیشنهادهای کمک، مقاومت می‌کند، برای همیشه پایان دهید، مگر اینکه بخواهید همواره گروگان قدرت طلبی او باشید.

۳- سندروم «خدای من، این یک بحران است، اما مشکلی نیست من حلش کردم»
این سندروم را «من شوالیه سفید هستم» نیز می‌نامند. وقتی کارمندی با این طرز فکر دارید، روزهای کسل کننده کمی خواهید داشت، زیرا هر روز مملو از ماجراها و شوک‌هایی خواهد بود که به دست او رقم خورده‌اند و احتمالا نام او را در فهرست افرادی که باید هر روز از آنها قدردانی کنید، خواهید یافت؛ زیرا هر چالشی که پیش آید، الهه نجاتش او خواهد بود. اما وقتی بیشتر توجه می‌کنید، در می‌یابید این گونه افراد شبیه آتش نشانان قهرمانی هستند که تدریجا به فردی بدل می‌شوند که به‌طور عمدی ایجاد حریق می‌کند. آنها به اینکه به عنوان فردی شناخته شوند که در بحران خود را به خطر می‌اندازند، اعتیاد دارند؛ بحرانی که خود آنها به آتش آن دامن زده‌اند تا مطمئن شوند صحنه‌ای برای قدرت‌نمایی وجود دارد. این مساله ممکن است به صورت این شایعه درآید که او تیم خود را برای مساله‌ای که عمدتا بی‌اهمیت است، دچار تشویش و نگرانی می‌کند. یا حتی ممکن است این کار وجهه خرابکاری و کارشکنی جدی‌تری به خود بگیرد. بهای داشتن افرادی از این دست در تیم، امری بدیهی است. حتی اگر آنها هر روز را به خیر بگذرانند، اما افزایش تنش و کاهش بهره‌وری، اثرات مخربی همراه خواهد داشت. به خاطر داشته باشید رفتارهای مربوط به این نوع «سندروم‌ها»، به ندرت محصول ذهنیتی هوشیار هستند و می‌توان گفت هرگز نیت بدی در پس این‌گونه رفتارها نهفته نیست. این امکان وجود دارد که بتوان با هدایت کافی، این سندروم‌ها را مهار کرد، این رفتارها را اصلاح کرد و این ذهنیت را به ذهنیت حمایت و همکاری تیمی سوق داد. اما اگر اجازه دهید که هر یک از این سندروم‌ها در تیم شما جای گیرد، به‌زودی متوجه خواهید شد که این ذهنیت در کل فرهنگ تیمی شما رخنه کرده و روحیه تیمی را به زوال کشیده، بهره‌وری را از کسب و کار شما بیرون رانده و موجب دردسرهایی برای شما شده است.
ساسان قاسمی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

آیا پرداخت دستمزد بیشتر منجر به کاهش جرائم کارکنان می‌شود؟

دوره MBA و DBA

منبع:HBR
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که پرداخت حقوق بیشتر به کارکنان خرده‌فروشی می‌تواند منجر به کاهش میزان سرقت در کارگران و افزایش سطح رفتار اخلاقی در نیروی کار شده و در نتیجه بازده قابل توجهی را برای کارفرمایان به همراه داشته باشد.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

تاتیانا ساندینو، دانشیار حسابداری و مدیریت در دانشکده کسب‌وکار هاروارد در مقاله جدید خود با عنوان «آیا دستمزد بالا صداقت می‌آورد؟ رابطه بین دستمزدهای نسبی و سرقت کارمندان» به این موضوع پرداخته است. این مطالعه که توسط او و همکارش کلارا زیولینگ چن، استادیار حسابداری در دانشگاه ایلینویز انجام شده است، در مجله «تحقیقات حسابداری» منتشر شده است.
«مطالعات ما نشان می‌دهد که افزایش سطح دستمزدها می‌توانند میزان سرقت را کاهش دهد، هرچند به طور کامل آن را متوقف نمی‌کند.»
ساندینو و چن با استفاده از این تحقیق کمک شایانی به بدنه در حال رشد دانش و اطلاعات در مورد نحوه تاثیر دستمزد بر رفتار کارکنان و هنجارهای اجتماعی در محل کار کرده‌اند. تحقیقات پیشین حاکی از این نتیجه بوده است که شرکت‌هایی که دستمزدی بالاتر از سطح رقابتی شرکت‌های محلی پرداخت می‌کردند، شاهد بهره‌وری بیشتر و ریزش نیروی کار کمتری بوده‌اند؛ اما هیچ کدام از این مطالعات به موضوع سرقت کارمندان نپرداخته‌اند.
سرقت کارمندان در سیستم تجارت ایالات متحده رقم بالایی را به خود اختصاص می‌دهد، این رقم طبق برآوردی در یکی از مقالات موجود، معادل۲۰۰ میلیارد دلار خسارت سالانه است. این مشکل خود را به طور ویژه در شاخه‌های خرده فروشی نشان می‌دهد: براساس داده‌های پیمایش ملی امنیت خرده فروشی در سال ۲۰۰۸، سرقت کارکنان از موجودی‌ها ضرری معادل ۹/۱۵ میلیارد دلار در پی داشت.
با افشای چنین مقیاس عظیمی از ضررهای ناشی از این موضوع، محققان تصمیم به بررسی این مطلب گرفتند که آیا دستمزدهای بالاتر ‌ نسبت به مقیاس‌های متفاوت پرداخت در بازارهای محلی ‌ می‌تواند به کاهش میزان ارتکاب جرم توسط کارکنان کمک کند یا خیر.

آیا پرداخت بیشتر منجر به کاهش جرائم می‌شود؟
یکی از معدود مطالعات تجربی موجود در ارتباط با این موضوع در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و نشان داد زمانی که از حقوق گروهی از کارکنان ۱۵ درصد کاسته شد، سرقت در میان آنان افزایش پیدا کرد؛ اما حال چه می‌شود اگر کارمندان حقوقی بیش از سایر کارکنان در سازمان‌های رقیب دریافت کنند؟ آیا میزان سرقت در آنجا کاهش می‌یابد؟ فرضیه ساندینو، محقق این آزمایش، پیش از انجام تحقیقات در این زمینه این بود که دستمزد بالاتر به چندین علت موجب صرف‌نظر فرد از ارتکاب به سرقت می‌شود:
• اول اینکه، کارکنانی که دستمزد بالاتری دریافت می‌کنند، احساس گرمی و محبت بیشتری نسبت به کارفرمایان خود پیدا می‌کنند و ترجیح می‌دهند با رفتار بهتر خود این محبت را پاسخ دهند.
• دوم اینکه، از آنجا که کارگرانی که دستمزد بهتری دریافت می‌کنند تمایل دارند شغل فعلی خود را به همین صورت حفظ کنند، پس نسبت به کارگرانی با دستمزد پایین با احتمال کمتری دست به سرقت زده و موقعیت خود را به خطر می‌اندازند. ساندینو می‌گوید: «در این حالت بحث وفاداری به کارفرما نیست، بلکه آنها در حقیقت از شغل خود محافظت می‌کنند؛ چرا که از میزان پرداخت آن راضی هستند.»
• سوم اینکه، شرکت‌هایی که دستمزد نسبتا بالاتری را برای کارکنان فراهم می‌کنند، از همان ابتدا افراد صادق‌تری را برای کار به سوی خود جذب می‌کنند.
بر اساس نظریه ساندینو، این استدلال‌ها نشان می‌دهد که دستمزد‌های بالاتر می‌تواند کارکنانی را جذب کند که «رفتار نادرست کمتری در میان آنها دیده می‌شود و از دزدی‌ها توسط همکاران خود نیز جلوگیری می‌کنند.» با این وجود، ممکن است دستمزدهای بالا نیز ارتباطی با میزان سرقت نداشته باشد، مثلا هنگامی که صداقت افراد صرفا به ارزش‌های اخلاقی آنها وابسته باشد نه فاکتوری مانند پول یا اگر کارکنان از متوسط دستمزد پرداختی در مقایسه با رقیبان آگاه نباشند یا اگر آنها افزایش دستمزد خود را با ارزیابی مجدد کار و انتظارات خود، ناکافی ببینند.
در این بررسی، محققان از دو مجموعه داده‌های برگرفته شده از فروشگاه‌های زنجیره‌ای استفاده کردند و مصاحبه‌هایی را با مدیران نه فروشگاه خواربار فروشی ترتیب دادند. مجموعه داده‌های اول، در سال ۱۹۹۹ از ۷۶ مغازه در یک فروشگاه زنجیره‌ای خرده‌فروشی متوسط جمع‌آوری شد و برای بررسی کمبود نقدینگی و کاهش موجودی مورد استفاده قرار گرفت – که به عنوان درصدی از فروش کل، دو منبع مهم زیان مالی در خرده فروشی هستند. نمونه دیگر داده‌ها از ۲۵۱ مغازه در داخل ۳۱ فروشگاه زنجیره‌ای خرده فروشی تهیه شد که اطلاعات مورد نیاز در مورد نسبت کمبود نقدینگی به فروش فروشگاه را فراهم می‌کرد. آن داده‌ها از طریق مطالعه‌ای توسط انجمن ملی فروشگاه‌های خواربارفروشی در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ به‌دست آمدند.
این مطالعه عواملی چون محیط‌های اجتماعی‌اقتصادی مختلف کارکنان، میزان نظارت توسط مدیران و ویژگی شرایط کاری کارکنان را مانند اینکه چند نفر در فروشگاه مربوطه کار می‌کنند، در نظر گرفته است.

آیا بازده مناسبی وجود دارد؟
همان‌طور که انتظار می‌رفت، ساندینو و چن صحت این مطلب را تایید کردند که پرداخت دستمزدی بالاتر از متوسط بازار به کارکنان منجر به کاهش سرقت در میان آنان می‌شود. تحلیل نسبت هزینه و منفعت این روش نشان داد که سود نقدی‌ای که نصیب شرکت‌ها می‌شود در حدود ۳۹ درصد از کل هزینه‌های مرتبط با افزایش دستمزد است. (این یعنی اگر به عنوان مثال یک شرکت دستمزد‌ها را ۱دلار افزایش دهد، می‌تواند انتظار داشته باشد که حدود ۴۰ سنت از درآمد نقدی و موجودی خود را از دست ندهد.)
ساندینو می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد که افزایش دستمزدها، دزدی را کاهش می‌دهد؛ اما با این وجود صد در صد به صرفه نیست.» بنابراین، یک کارفرما ممکن است این‌طور محاسبه کند که افزایش دستمزد کارکنان در صورتی منطقی است که سایر مزایای ناشی از این افزایش – از جمله مانند کاهش گردش پولی کارمندان یا بالا رفتن کارآیی آنها‌ در حدود ۶۱ درصد از کل هزینه افزایش حقوق را پوشش دهد.
این تجزیه و تحلیل همچنین نشان می‌دهد که به احتمال قوی منافع این روش در شرایطی بیشتر می‌شود که در آن کارکنان در شیفت‌های جداگانه کار می‌کنند. کاهش موجودی هنگامی بالاتر است که کارکنان یک فروشگاه با یکدیگر کار کنند، این مطلب یا به دلیل آن است که شناسایی سارق در بین چندین نفر دشوارتر خواهد بود یا اینکه وجود همکاران در کنار یکدیگر جوی را ایجاد می‌کند که مشوق بیشتری برای ارتکاب جرم است. با این حال، این کاهش تدریجی جرم در بین کارکنانی که در شرکت‌هایی با دستمزدهای بالاتر ولی در گروه‌های معینی کار می‌کنند وجود نداشت.
اما نتیجه مطالعه‌های قبلی که نشان می‌داد دزدی‌های کارمندان با کاهش دستمزد افزایش یافته است چه می‌شود؟ آن نتایج در این تحقیق تایید نمی‌شوند. ساندینو بیان می‌کند که ممکن است نمونه مطالعه شده در آن تحقیقات به‌اندازه کافی بزرگ نبوده باشد تا اثرات ناشی از پایین بودن دستمزدها را به درستی نمایان کند. با این حال، او توضیح می‌دهد که: «یافته‌های ما در تضاد با استدلال موجود در ادبیات پیشین است که نشان می‌داد اثر دستمزدها بر رفتار کارکنان، حاصل پرداخت دستمزد پایین است که در آن کارگران کم درآمد، دستمزد کم خود را در قبال کارفرمایان خود تلافی می‌کنند؛ اما در عین حال کارگران پر در آمدتر، اضافه پرداخت خود را بدیهی می‌دانند و رضایت ویژه‌ای در ازای آن نشان نمی‌دهند.» نتایج تحقیقات با آنچه مدیران اجرایی برخی از شرکت‌های بزرگ خرده فروشی مانند Costco و Container عموما استدلال می‌کنند، مطابقت دارد که: دستمزد و مزایای خوب با گردش مالی پایین‌تر شرکت و وجود کارگران رضایتمندتر و صادق‌تر ارتباط مستقیم دارد.

این نتایج برای چه کسب و کاری سودمند است؟
این مطالعه دلالت‌های مهمی در موضوع کسب و کار دارد. به عنوان مثال، کمیته COSO که متشکل از پنج سازمان بخش خصوصی است و به مدیران و بنگاه‌ها راهکارهای مدیریتی ارائه می‌دهد، تاکید می‌کند که فعالیت‌های با کفایت منابع انسانی مانند «برنامه‌های جبرانی رقابتی» نقش مهمی در پیشگیری از فساد مالی دارند.
طبق ادعای ساندینو و چن، نتایج این مطالعه به انواع دیگر خرده فروشی از جمله رستوران‌ها، مراکز خرید، داروخانه‌ها و همچنین سایر شرکت‌های خدمات که در آنها حاصل سرقت‌ها به نسبت حق دستمزد بالقوه بطور نامتناسبی بالا است، قابل تعمیم است.
در نهایت، هر شرکتی باید تصمیم بگیرد که آیا افزایش دستمزدها برای آنها از نظر اقتصادی منطقی است یا خیر.
ساندینو نتیجه‌گیری می‌کند که: «نمی‌توان صرفا با استفاده از نتایج مطالعه ما فرض کرد که یک شرکت باید دستمزدها را افزایش دهد، اما می‌توان گفت که هر شرکتی که به شدت در تلاش است تا با پرداخت دستمزدهای حداقلی کارمندان خود را صادق نگاه دارد، بهتر است به این موضوع بیشتر فکر کند.»
مترجم: بیتانظام دوست

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon

برای افزایش فروش، بیشتر گوش دهید


دوره MBA و DBA

منبع: Inc
مربی سابق تیم فوتبال نوتردام یکبار گفته بود: «هیچ گاه از حرف زدن چیزی یاد نمی‌گیرم، تنها زمانی یادگیری من بیشتر می‌شود که سوال می‌پرسم .» ممکن است این اظهار نظر کاملا بدیهی باشد؛ اما کارآفرینان اغلب به حدی در پیشنهادهای خودشان درگیر می‌شوند که فراموش می‌کنند به خواسته‌های مشتریان بالقوه خود گوش دهند.

سلیم خلیلی مدرس و مشاور حوزه کسب و کار و برگزار کننده دوره های MBA  و DBA با مجوز وزارت علوم و همکاری دانشگاه های داخلی و خارجی، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است 

دلیل اینکه بسیاری از تماس‌های بازاریابی برای فروش یک محصول شکست می‌خورد و نتیجه معکوس می‌دهد این است که نماینده فروش به قدری درگیر توضیحات خود بوده که به اندازه کافی به مشتری مورد نظر خود توجه نمی‌کند.
در مقابل، باید توجه کنیم که هر جلسه، هرگونه معرفی محصول و هر فرصتی که امکان رویارویی با مشتری خرده فروش شما را به وجود می‌آورد، باید بر نیازهای مشتری متمرکز باشد؛ اینکه چه کاری انجام می‌دهند، محصولات شما را به چه کسانی می‌فروشند و اهداف کاری و شخصی آنها چیست. بیشتر مواقع، اگر به آنها کمک کنید که به خواسته شان برسند، به خواسته خودتان هم می‌رسید. به خصوص، طی اولین ملاقات با افرادی که قصد دارید آنها را به عنوان مشتری جذب کنید، برای فروش بیشتر، باید به آنها بیشتر گوش دهید. برای این کار، سه راه ساده وجود دارد:

۱) کانون توجه را از خودتان دور کنید و بر مشتری متمرکز شوید
وقتی مشتری احتمالی از شما در مورد نوع کسب وکار و پیشینه کاری سوال می‌پرسد، همیشه مکالمه را به سوی او برگردانید. پاسخی که به آنها می‌دهید، بسیار کوتاه باشد. وقتی شما سوالاتی از مشتری می‌پرسید و بعد با دقت به او گوش می‌دهید، کنترل مکالمه را به دست می‌گیرید و فضای اعتماد به وجود می‌آورید.

۲) با افراد در سمت‌های مختلف صحبت کنید
در مورد یک مشتری خرده فروش می‌توان اطلاعات زیادی به دست آورد. عادت کنید با کارمندان در سمت‌های مختلف شرکت خرده فروشی که مشتری شما است، ارتباط برقرار کنید و از آنها بپرسید در مورد رشد و موفقیت شرکت‌شان چه ایده‌هایی دارند، چالش‌ها و موانع پیش روی آنها چیست و چه کاری را به طور متفاوت انجام می‌دهند. این کار می‌تواند چشمان شما را باز کند؛ به خصوص در مورد کارمندانی که سابقه کاری زیادی در آن شرکت دارند.

۳) مشتری را با فرصت‌های جدید مرتبط کنید
به محض اینکه اهداف کاری و چالش‌های مشتری احتمالی خود را دریافتید، می‌توانید آنها را در دستگاه بایگانی اطلاعات و مدارک خود جمع‌آوری کنید. این اطلاعات ممکن است به محصول یا خدمات شما ارتباطی نداشته باشند، اما به شما کمک می‌کند که به منافع مشتری خود فکر کنید.

ممکن است وقتی همه اطلاعات مورد نیاز را در مورد مشتری بالقوه خود به دست آوردید، به این نتیجه برسید که بازدهی سرمایه شما از این کار چندان کافی نیست و سعی کنید به روش‌های موثرتری روی آورید. اما باید بدانید که اگر پیگیر اطلاعات گرفتن از مشتری باشید و این کار را ادامه دهید، به روش ساده‌تری می‌توانید راهکارهایی به آنها بدهید که نیازهایشان را برطرف کند.
مترجم: مریم رضایی

با خدمات آموزشی و مشاوره ای ما بیشتر آشنا شوید:

دوره تخصصی ۲ هفته ای مهارت های کسب و کار در کشور انگلیس SLS Specialist Language Services

دوره عالی مدیریت کسب و کار DBA  Doctor of Business Administration

دوره مدیریت کسب و کار MBA Master of Business Administration

ارائه خدمات مشاوره ای در دو بخش مشاوره فردی و کسب و کار

Telegram-Android-icon